لینک های دسترسی

Breaking News

کشت توت زمینی در هرات افزایش یافته است


عکس آرشیف
عکس آرشیف

میزان علاقه مندی به کشت توت زمینی در ولایت هرات افزایش یافته و دهقانان و زمینداران زیادی در این ولایت به کشت این میوه رو آورده اند.

وکیل احمد، یک تن از دهقانان در ولسوالی انجیل هرات، که از شش سال به اینسو در چهار جریب زمین خود توت زمینی کشت می‌کند، با خرسندی از میزان حاصلات خود در سال جاری می‌گوید که روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلو توت زمینی را به بازار عرضه می‌کند.

او ضمن ترغیب دیگر دهقانان به کشت این میوه گفت: "توت زمینی ما هر کیلو به صد افغانی پیش فروش است. کشت حلالی است، زحمت اگر می‌کشیم لقمه روزی حلالی به دست می‌آوریم."

وکیل احمد در فصل جمع آوری محصولات توت زمینی روزانه برای ۱۰ تا ۱۵ نفر فرصت کار را نیز فراهم کرده است.

با اینحال، کمبود آب یک مشکل جدی در برابر کشت توت زمینی است. برخی دهقانان می‌گویند که اگر این چالش برطرف شود دهقانان بیشتری به کشت توت زمینی رو می‌آورند.

عزیز احمد احمدی، دهقان دیگری است که از افزایش کشت توت زمینی خرسند است. او گفت: "همین قریه ما در ابتدا در حدود دو یا سه جریب توت زمینی بود اما در حال حاضر احتمالا ۳۰ تا ۴۰ هکتار توت زمینی زیر کشت باشد، و روز به روز هم زیاد می‌شود چون یک کشت پر محصول و پر برکت است."

مسوولین در اداره زراعت ولایت هرات می گویند که در حدود ۵۰۰ هکتار زمین در این ولایت توت زمینی کشت شده و این کشتزارها سالانه بیش از یک هزار تن حاصل میدهد.

بشیر احمد احمدی، آمر زراعت ولایت هرات، به صدای امریکا گفت: "خوشبختانه در هرات کشت کوکنار به صفر تقرب پیدا کرده و می‌توان گفت که همین توت فرنگی (توت زمینی) می‌تواند جایگزین خوبی برای کشت کوکنار باشد چون توت فرنگی زمانی که به پختگی می رسد دیگر هیچ میوه ای در بازار نیست و بازار خیلی خوبی دارد."

کشت توت زمینی در ولسوالی های انجیل، گذره، کرخ، غوریان و زنده جان ولایت هرات رونق بیشتر پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG