لینک های دسترسی

Breaking News

ملای هراتی با تغییر جهت، خبرنگاران را تاثیرگذار خواند


مولوی فضل الرحمان انصاری که اخیراً جهاد علیۀ رسانه‌‌ها و خبرنگاران را اعلام کرده بود، حال خبرنگاران را افراد تاثیر گذار بر اذهان عامه می‌خواند.

این ملا امام مسجد چند روز پیش در جمع کثیری از نمازگزاران در ولایت هرات، خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان را ترویج دهنده فساد اخلاقی و جنگ‌های فکری و فرهنگی خوانده بود.

مولوی انصاری اخیراً گفته بود که "جهاد برعلیه رسانه‌های افغانستان فرض است، هر کسی اینها را از بین ببرد جهاد کرده، مبارزه کرده است، هر کسی از دست اینها کشته شود، شهید میشود".

سخنان این ملاامام، با نگرانی و انتقاد شدید خبرنگاران افغان در ولایت هرات مواجه شده است.

خبرنگاران در هرات میگویند که بی ‌تفاوتی حکومت در برابر افرادی که افکار عامه را برضد رسانه در این کشور تحریک میکنند، باعث بروز ناامنی بیشتر و وارد شدن لطمه به پیکر آزادی بیان و دموکراسی در کشور خواهد شد.

همایون نظری، مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در هرات میگوید "این نگرانی به اندازه ای است که دستاوردهای یک و نیم دهه اخیر آزادی بیان را به مخاطره میاندازد".

آقای نظری همچنان از حکومت و نیروهای امنیتی خواستار بررسی این قضیه شده است.

در عین حال، اعضای شورای علمای حوزه غرب افغانستان و مقامات اداره حج و اوقاف ولایت هرات نیز واکنش نشان داده و گفته اند که نهادهای عدلی و قضایی مکلف اند تا پس از بررسی دقیق، این ملا امام مسجد را مجازات کنند.

مقامات محلی هرات اطمینان داده اند که قضیه بگونۀ جدی مورد تعقیب عدلی قرار داشته و اضافه کرده اند که به هیچ کس اجازه نخواهند داد تا به خبرنگاران و مراکز رسانه‌ ای آسیب برسانند.

پس از کابل، ولایت هرات دارای بیشترین رسانه‌های تصویری و صوتی بوده که تعداد از این رسانه ها، نشرات جهانی نیز دارند.

مولوی انصاری، جهاد در برابر رسانه‌‌های افغانستان را در حالی فرض خوانده که تاکنون سال ۲۰۱۸ خونین‌ترین سال برای خبرنگاران می‌باشد.

براساس آمار تازۀ کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افغانستان، در جریان شش ماه گذشته، ۱۱ خبرنگار کشته شده و ۱۱ تن دیگر زخم برداشته اند.

XS
SM
MD
LG