لینک های دسترسی

Breaking News

پایان عید مذهبی هندو ها و سیک ها در افغانستان


عید ویساک

ویساک یا عید مذهبی اقلیتهای هندو و سیکـ که همه ساله به تاریخ ۱۲ اپریل تجلیل می گردد، روز شنبه پس از سه روز تجلیل پررنگ در جلال آباد پایان یافت.

ویساک برای سه روز تجلیل می گردد و مانند سال های گذشته امسال نیز در کنار ده ها تن از اقلیت های هندو و سیک مستقر در جلال آباد، منسوبین دولتی و شهروندان جلال آباد نیز اشتراک داشتند و برنامه های آن در فضای خیلی پر امن برگزار گردید.

اهل هنود و سیک های شهر جلال آباد می گویند که روز اول را در چشمه های سلطانپور واقع در ولسوالی سرخرود که ریشه مذهبی برایشان دارد، آغاز کردند.روز دوم را میزبان مقامات دولتی و شهروندان جلال آباد در درمسال مرکزی شان بودند و روز سوم را با مراسم دعا خوانی به پایان رساندند

داکتر جزبت سنگ، یکی از سران هندو و وسیکـ در جلال آباد، می گوید که عید شان امسال در فضای "خوب و شاد" تجلیل گردید و از هرنوع خطر مخالفان مسلح دولت و افراد مسلح ناشناس مصؤن بودند.

در این مراسم عید ویساک کودکان هندو ترانه های مذهبی شان را نیز سرائیدند. امسال سه و صد بیستمین سالروز عید ویساک بود.

بر اساس عقاید هندو و و سیک، ۴۹۶سال قبل مرشد مذهبی شان، گرو بابا نانک، وارد ننگرهار شد و در چشمه های مذهبی شان در ولسوالی سرخرود ننگرهار برای چهل روز عبادت کرد و بعداً عید ویساک را تهداب گذاری کرد که از آن پس، همه ساله از آن تجلیل به عمل میاید.

XS
SM
MD
LG