لینک های دسترسی

Breaking News

شکست افغانستان در برابر هانگ‌کانگ در رقابت‌های مقدماتی جام آسیا


تیم ملی فوتبال افغانستان در نخستین رقابت راهیابی به جام ملت‌های آسیا، روز چهارشنبه هشتم ماه جون (۱۸ جوزا) با نتیجۀ ۲-۱ شکست خورد.

اعضای تیم ملی فوتبال افغانستان رقابت را با حملات تهاجمی بر دروازۀ تیم ملی هانگ‌کانگ آغاز کردند اما نه تنها فرصت‌سازی خوبی برای به ثمر رسانیدن گول ایجاد نکردند بلکه خط میانۀ تیم ملی نتوانست جاگیری مناسبی از خود به نمایش بگذارد.

بازیکنان تیم هانگ‌کانگ با استفاده از فضای باز که برای شان در خط میانه و نزدیکی محوطۀ جزای تیم ملی فوتبال افغانستان ایجاد شد، در کمتر از سه دقیقه دو گول را با ضربات "دقیق و حساب شده از بیرون محوطۀ جزا" وارد دروازۀ تیم ملی فوتبال افغانستان کردند.

فرشاد نور در دقیقۀ ۸۰ بازی تنها گول تیم ملی فوتبال افغانستان را وارد دروازۀ هانگ کانک کرد، گولی که می‌تواند برای دور رفت تیم افغانستان ممد واقع شود.

برای رسیدن به جام ملت‌های آسیا هنوز راه درازی در پیش است و همۀ دروازه‌های صعود مسدود نشده است؛ اما، آنچه تیم ملی فوتبال افغانستان با آن در شرایط کنونی دست و پنجه نرم می‌کند، به باور کارشناسان "انتظار بیش از حد مردم و علاقمندان ورزش فوتبال و مسوولیت صعود به جام ملت‌های آسیا" است.

مبصرین فوتبال مثل علی عسکر لعلی، مرس فیفا و کمک مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان، در صحبت که با صدای امریکا داشت "سیستم و استراتیژی بازی در برابر هانگ کانگ" را دلیل باخت تیم ملی فوتبال افغانستان عنوان کرد.

او گفت که اگر تیم هانگ کانگ با ساختار ۴-۳-۳ میدان رفته بود، "با توجه به عدم آشنایی با تیم هانگ‌کانگ و اینکه افغان ها برای نخستین بار به مصاف این تیم می‌رفتند، بایست با ساختار متفاوت تر که بتواند حملات و برنامه سازی خط میانۀ تیم هانگ کانگ را بشکند، وارد میدان می شدند."

رقابت بعدی تیم ملی فوتبال افغانستان با هند، رقیب دیرینۀ فوتبال افغانستان خواهد بود که بار و مسوولیت مضاعف را بر دوش کدر تیم فوتبال افغانستان می‌گذارد. اگر ملی پوشان افغان بتوانند در دو رقابت بعدی در برابر تیم‌های هند و کمبودیا به پیروزی نایل آیند؛ هنوز روزنۀ امید راهیابی به جام ملت های آسیا برای تیم ملی فوتبال افغانستان باز خواهد بود.

در ترکیب روز چهارشنبه تیم ملی فوتبال افغانستان بازیکنان از کشور های آسترالیا، ایالات متحده و اروپا دعوت شده بود که در آن به گفتۀ انوش دستگیر، مربی تیم ملی فوتبال افغانستان، بازیکنان ساکن در افغانستان شامل نبودند.

XS
SM
MD
LG