لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان برای مدیریت آب های خود چه کند؟


نمایی از بند سلما در ولایت هرات
نمایی از بند سلما در ولایت هرات

شماری از کارشناسان می گویند که برای استفادۀ عادلانۀ از آب های سطحی حکومت افغانستان باید از یک سو به کنواسیون های بین المللی متوسل شود و از سوی دیگر با کشورهای منطقه تفاهم کند.

در دو سال اخیر، حکومت افغانستان اقدامات را برای مهار آب های افغانستان روی دست گرفته و کابل در نظر دارد تا آب های سطحی خود را نسبت به گذشته، بهتر و موثر تر استفاده کند.

اقدام حکومت افغانستان در قسمت مدیریت آب ها، موجب نگرانی کشور های منطقه نیز شده است. چندی قبل، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت که کشورش در مقابل احداث بندهای آب در افغانستان، نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد.

حکومت افغانستان منحیث کشور بلند دست با کشور های پایین دست مثل ایران، پاکستان و کشور های آسیای مرکزی، چه اقداماتی را روی دست بگیرد تا از یک سو از مناقشه آب با کشور های منطقه جلوگیری شود و از سوی دیگر کنواسیون های بین المللی در عرصه رعایت شود؟

خالد مفتون در مورد مصاحبه ای را محمد داود رضایی، محصل مقطع دوکتورا در پوهنتون پاسیفیک، پوهنځی حقوق مکجورج ایالت کالیفورنیا، انجام داده و نخست از وی در مورد شمار دریایی افغانستان پرسیده است که آب های آن به کشور های منطقه نیز سرازیر می شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

برای مطالعه نوشته آقای رضایی در این مورد٬ اینجا کلیک کنید.

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG