لینک های دسترسی

Breaking News

خشونت‌های خانوادگی چگونه سبب معتاد شدن یک باشندۀ بدخشان شد 


عبدالکبیر، یک تن از معتادان در ولایت بدخشان ادعا می کند که از دوران نوجوانی به دلیل برخورد ناپسند و خشونت های خانوادگی به استعمال مواد مخدر رو آورد.

او رفتار ناپسند مادراندر و همچنان آشنایی با دوستان گمراه را از دلایل معتاد شدنش می‌خواند.

کبیر در شهر فیض آباد در کنار دریای آمو که مکان تجمع معتادان است، زندگی می کند و پول مواد مخدر را از راه گدایی به دست می‌آورد.

او که از بی‌مهری اعضای خانواده‌اش شاکی است به صدای امریکا گفت: "خانواده‌ام صحیح نیست، از من نگهداری نمی کنند. کار و بار نیست، قبلاً در گدام کار می کردم اما بیکارشدم و در خانه با خشونت روبرو استم."

او اضافه کرد که به دلیل استعمال مواد مخدر از رفتن به مکتب باز مانده است و نتوانسته است به آموزش ادامه دهد.

عبدالکبیر یک سال پیش تحت درمان قرار گرفته، اما ادعا اکنون ادعا می‌کند که امکانات خوب در شفاخانه وجود نداشت و تداوی او نیز نتیجه نداد.

این معتاد گفت که اگر زمینه برای تداوی او فراهم شود، آماده رفتن به مرکز ترک اعتیاد است و از مسوولان می‌خواهد تا زمینه کار را برای معتادان پس از ترک اعتیاد فراهم کند.

بر بنیاد گزارش ها حدود ۵۰هزار معتاد، به شمول زنان و کودکان، در ولایت بدخشان زندگی می‌کنند که از آغاز روند جمع آوری آنان تا کنون کم و بیش ۵۰۰۰ نفر شان درمان شده اند.

در حالیکه پس از سقوط جمهوریت در افغانستان روند درمان معتادان به گونه جدی آسیب دید و بربنیاد گفته های طالبان حدود نصف مراکز درمان معتادان به دلیل کمبود امکانات مالی و دارو مسدود شده، با آنهم معتادان زیادی به گونه وقفه‌ای در برخی ولایت‌ها زیر درمان قرار می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG