لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: پل سوختۀ شهر کابل از وجود معتادان مواد مخدر پاکسازی شد


یکی از مراکز درمانی معتادان
یکی از مراکز درمانی معتادان

همزمان با سرمای شدید در افغانستان، مقام‌های امنیتی طالبان برای کابل از جمع‌آوری صدها معتاد مواد مخدر از زیر پل سوخته، بزرگترین مرکز تجمع معتادان، خبر داده اند.

جلال‌ عزیزی، مسوول ریاست مبارزه با مواد مخدر وزارت داخلۀ حکومت طالبان، گفته است که در تازه‌ترین مورد، ۱۵۰۰ معتاد را از زیر پل سوختۀ شهر کابل جمع‌آوری و برای درمان به شفاخانه‌ ۵۰۰۰ بستر تداوی معتادان مواد مخدر در کابل انتقاد داده اند.

عزیزی اضافه کرده که در حال حاضر، ۳۰۰۰ بستر برای درمان معتادان در این شفاخانه موجود است و آنان به روند جمع‌آوری و درمان معتادان در شهر کابل ادامه خواهند داد.

او اضافه کرد که در صورت نیاز، آنان از "زندان پل‌ چرخی" برای درمان معتادن استفاده خواهند کرد. این در حالی است که با حاکمیت طالبان بر افغانستان شمار معتادان مواد مخدر در کابل و برخی از شهرهای دیگر این کشور افزایش یافته است.

مسوولان شاروالی کابل تحت مدیریت طالبان گفته اند که با انتقال، تمامی معتادان مواد مخدر از زیر پل سوخته، آنان این منطقه را به گونۀ کامل پاکاری کرده و از تجمع دوباره معتادان در این ساحه جلوگیری خواهند کرد.

گفته می‌شود که در سال‌های اخیر، صدها معتاد مواد مخدر در زیر پل سوختۀ شهر کابل بود و باش داشتند. این در حالی است که با سرمای شدید در افغانستان، در روزهای اخیراً گزارش‌های نشر شد که در اثر آن، شماری از معتادان در کابل، هرات و برخی از ولایات دیگر جان باخته اند.

اخیراً عبدالسلام حنفی، معاون ریاست الوزاری طالبان، گفت که بر اساس معلومات آنان، در حال حاضر پنج میلیون معتاد در افغانستان وجود دارد که کم از کم یک میلیون آن زنان و کودکان اند.

این در حالی است که دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که کشت کوکنار در ‌سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۳۲ درصد در افغانستان افزایش داشته و عواید دهقانان از رهگذر کشت کوکنار در این کشور سه برابر شده است.

سازمان ملل متحد به تاریخ اول نومبر (۱۰ عقرب) در نخستین گزارش خود از کشت کوکنار پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان اعلام کرد که امسال در ۲۳۳هزار هکتار از اراضی افغانستان کوکنار کشت شده است که افزایش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

در این گزارش همچنین آمده است که از سال ۱۹۹۴ تا اکنون در افغانستان به این میزان کوکنار کشت نشده بود.

XS
SM
MD
LG