لینک های دسترسی

Breaking News

چگونه از ریزش موی جلوگیری کنیم؟


راه‌های زیادی برای جلوگیری از ریزش موی وجود دارد، اما باید نخست عاملی را شناسایی کرد که سبب ریختن بیش از حد موی می‌شود.

ریزش تا ۱۰۰ تار موی در یک شبانه روز کاملاً طبیعی پنداشته می‌شود، اما در صورتیکه ریزش موی بیش از این حد باشد، باید به داکتر مراجعه کرد.

از آنجاییکه ریزش موی مایۀ نگرانی شمار زیاد انسان‌ها است، پروهش‌های متعددی در مورد ریشه یابی آن صورت گرفته و نیز راه‌های متعدد برای جلوگیری از ریزش بیش از حد موی سفارش شده است.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از سبزیجات خام، گیاهان تازه، میوه‌جات، مغزیات، غله‌جات، حبوبات و ماهی است، بر اساس یک پژوهش برای جلوگیری یا کم از کم کاهش ریزش موی موثر خوانده شده است.

پروتین جز اساسی سازندۀ ریشۀ موی است. بر اساس یک تحقیق کوچک که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، کمبود پروتین در بدن، سبب ریزش موی شده می‌تواند. با آنکه دانشمندان به تحقیق گسترده‌تر در این مورد تاکید دارند، خوردن غذای سرشار از پروتین را برای جلوگیری از ریزش موی خالی از مفاد نمی‌پندارند. تخم، مغزیات، لوبیا، نخود، ماهی، لبنیات کم چرب و گوشت مرغ به عنوان منابع خوب پروتین پیشنهاد شده است.

ویتامین A به صفت مواد تقویت کنندۀ رشد مو پنداشته می‌شود. این ویتامین با کمک کردن در تولید سیبوم، مادۀ چرب که به گونۀ طبیعی در غدوات زیر پوست افراز می‌شود و جلد را چرب نگه‌می‌دارد، سلامت پوست سر را تامین کرده و سبب رشد بیشتر موی می‌شود.

به همین ترتیب ویتامین‌های دی، سی، بی و زینک برای حفظ سلامت و طول عمر موی و جلوگیری از ریزش آن بسیار مهم پنداشته می‌شود. سبزیجات، میوه‌جات و لبنیات منابع خوب این مواد اند.

روغن ناريال بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت، موی را در برابر مواد آرایشی و اشعۀ ماورای بنفش که در پرتو خورشید موجود است، محافظت می‌کند. مالش پوست سر با این روغن برای تامین جریان بهتر خون به ریشۀ موی و رشد بهتر آن موثر خوانده شده است.

شستن مرتب و منظم موی روش دیگری است که می‌تواند از ریزش موی جلوگیری کرده و پوست سر را پاک و سالم نگه‌دارد. اما مهم است که یک شامپوی معتدل، خوب و با کیفیت برای شستن موی انتخاب شود. شامپوهایی که خاصیت تند و تیز داشته باشند، سبب خشکی و شکنند شدن موی شده و استعمال آن سبب ریزش بیشتر موی می‌شود.

آرایش ساده و ملایم موی برای حفظ سلامت آن ارزشمند پنداشته می‌شود. مصرف ژل‌های شکل‌دهنده، خشک کردن موی با حرارت بلند، به ویژه تاب دادن یا صاف کردن آن با اتو، سبب تخریب و شکنند شدن موی یا به اصطلاح عام "موی‌خوره" می‌شود. بهتر است موی در هوای طبیعی و آزاد خشک شود.

استعمال مواد کیمیایی، به ویژه رنگ موی، سبب تخریب موی و تخریش پوست سر می‌شود. داکتران سفارش می‌کنند برای تغییر رنگ مو بهتر است به رنگ کننده‌های طبیعی رجوع شود و از استعمال مواد حاوی امونیا، پراکساید و دیگر مواد کیمیایی به مو جلوگیری شود.

مالش دادن پوست سر، همانگونه که سبب احساس خوشی و آرامش انسان می‌شود، به همان پیمانه برای رشد موی نیز موثر است. بر اساس یک تحقیق مختصر، شرکت کنندگان که روزانه برای چهار دقیقه پوست سر شان مالش داده می‌شد، پس از مدت شش ماه نتایج مثبت را مشاهده کرده و از ریزش موی شان به پیمانۀ زیاد جلوگیری شده بود.

یوگا نیز به دلیل اینکه تشویش، اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد، برای حفظ سلامت موی کمک می‌کند. تشویش و فشارهای عصبی و روانی سبب ریزش موی می‌شود.

با اینحال کم شدن موی و افزایش ریختن آن یک پدیدۀ طبیعی است. حدود نصف مردان تا سن ۴۰سالگی و نصف زنان تا پیش از سن ۷۰ سالگی بخش زیاد موهای سرشان را از دست داده و کل می‌شوند.

XS
SM
MD
LG