لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر اسراییل را به جرایم 'اپارتاید' متهم کرد


دیدبان حقوق بشر امروز سه شنبه گزارش داد که اسراییل به دلیل اتخاذ پالیسی‌های تبعیض‌آمیز در برابر فلسطینی‌ها در سرحدات خود و سرزمین‌های اشغالی، مرتکب جرایم بین المللی اپارتاید شده و مقصر است.

گروه دیدبان حقوق بشر مستقر در نیویارک در گزارش ۲۱۳ صفحه‌ای خود همچنین گفته است که اسراییل موجب آزار و اذیت فلسطینی‌ها شده است.

این گزارش دیدبان حقوق بشر در حالی نشر شده است که شمار روز افزون مبصرین و گروه‌های حامی حقوق بشر گفته اند که منازعه میان اسراییل و فلسطینی‌ها فقط مناقشه ارضی نیست، بلکه فسطینی‌ها که ۵۰ در صد جمعیت اسراییل را تشکیل می‌دهند در کرانۀ غربی و غزه به شکل سیتماتیک از حقوق اساسی شان محروم شده اند، حقوقی که یهودیان از آن برخوردار اند.

اما مقام های اسراییلی این ادعا رد کرده و گفته اند که اقلیت عرب در مناطق مرزی اسراییل از حقوق کامل برخوردار اند.

مقام های فلسطینی نیز اسراییل را به تبعیض اپارتاید متهم کرده و خواهان تشکیل دو دولت مستقل اسراییل و فلسطین شده اند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که بر اساس تعریف محکمه بین المللی جرایم، اسراییل در برابر فلسطینی‌ها مرتکب جرایم تبعیض آمیز اپارتاید شده و احتمالا ماه گذشته مرتکب جرایم جنگی نیز شده است.

مقام‌های اسراییلی ضمن رد این اتهامات گفته اند که محکمۀ بین المللی جرایمدر برابر آن کشور مغرضانه برخورد کرده است، اما اگر قضات این محکمه حکم بدهند، مقام های اسراییلی در سایر کشورها می‌توانند دستگیر شوند.

بر اساس این گزارش، اظهارات رهبران اسراییلی و پالیسی‎های رسمی آن کشور نشان می‌دهد که اسراییل قصد دارد تا یهودان اسراییلی بر فلسطینی‌های آن کشور حاکم باشند، فلسطینی‌ها را در نوار غزه و کرانۀ غربی سرکوب کنند و با آنان برخورد غیر انسانی کنند.

در این گزارش آمده است که فلسطینی‌ها آزار و اذیت می‌شوند، حقوق شان نقض می شود، در سرزمین‌های اشغالی مورد سو رفتار قرار می‌گیرند، زمین‌های شان مصادره می‌شود، منازل شان ویران می شود و جواز ساختمانی برای آنان صادر نمی‌شودکه به تعبیر دیدبان حقوق بشر "این همه اعمال اپارتاید است".

XS
SM
MD
LG