لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: طالبان خانه‌های غیر نظامیان را به آتش کشیدند


(عکس از آرشیف)

سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید که جنگجویان طالبان در اوایل ماه جاری خورشیدی​ اموال باشندگان منطقه باغ شرکت در ولایت کندز را به اتهام همکاری با حکومت افغانستان غارت کردند و سپس خانه های آنان را به آتش کشیدند.

این سازمان حامی حقوق بشر روز چهارشنبه (۱۶ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفت که طالبان همچنین باشندگان منطقه باغ شرکت را از این منطقه بیرون راندند.

در این اعلامیه آمده که هر چند طالبان گرفتن مسوولیت غارت اموال و به آتش کشیدن خانه های باشندگان باغ شرکت را رد کرده اند، اما به گفته دیدبان حقوق بشر، طالبان بار ها با غیر نظامیان به اتهام همکاری با حکومت افغانستان بد رفتاری کرده اند.

پتریشا گاسمن، مسوول بخش آسیا در دیدبان حقوق بشر گفت که رهبران طالبان صلاحیت این را دارند تا جلو بد رفتاری‌های جنگجویان این گروه را با غیر نظامیان بگیرند، اما به گفته خانم گاسمن رهبران طالبان "تمایلی" به این کار نشان نداده اند.

بر اساس اعلامیه دیدبان حقوق بشر، زمانیکه جنگجویان طالبان حدود دو هفته پیش وارد باغ شرکت شدند، با بلندگوها از باشندگان این منطقه خواستند تا در ظرف دو ساعت خانه‌های شان را ترک کرده و از باغ شرکت بیرون شوند.

به گفته دیدبان حقوق بشر، حدود ۴۰۰ خانواده پس از تهدید طالبان مجبور شدند تا با ترک خانه‌های شان به تالقان، مرکز ولایت تخار و فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان بروند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که حمله بر غیر نظامیان، غارت اموال و به آتش کشیدن خانه‌های آنان مغایر قوانین بین المللی بشردوستانه بوده و حملات عمدی بر غیر نظامیان جنایت جنگی محسوب می شود.

دیدبان حقوق بشر گفته است که یافته‌های این سازمان در مورد بد رفتاری طالبان بر اساس صحبت تیلیفونی با باشندگان باغ شرکت تهیه شده است.

گروه طالبان تا اکنون در مورد این اعلامیه دیدبان حقوق بشر اظهار نظر نکرده است.

انتقاد تند شارژدافیر امریکا از عملیات نظامی طالبان

در همین حال، راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل گفته است که علمیات تهاجمی اخیر طالبان، حقوق بشری افغان‌ها را نقض می‌کند.

آقای ویلسن روز چهارشنبه در حساب تویتر خود نگاشت که حملات اخیر طالبان این "هراس" را ایجاد کرده که گویا این گروه در پی "اعمال" حکومت مخالف خواسته های افغان‌ها است.

شارژدافیر سفارت ایالات متحده بار دیگر از گروه طالبان خواست تا با "حسن نیت و اراده واقعی" مذاکره کند تا با رسیدن به یک توافق سیاسی، به جنگ جاری در افغانستان پایان داده شود.

این مقام امریکایی همچنین در آخر پیام اش از هشتگ "آتش بس همین اکنون" کار گرفته است.

XS
SM
MD
LG