لینک های دسترسی

Breaking News

تداوم گفتگوهای صلح در قطر و ناامنی‌ها در افغانستان


در حالیکه قرار است هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه بحث دربارۀ آجندای مذاکرات را آغاز کنند؛ شش ولایت افغانستان طی شبانه‌روز شاهد جنگ و درگیری بوده است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز پنجشنبه سوم دسمبر (۱۳ قوس) به صدای امریکا گفت که که در نتیجۀ درگیری‌ها و حملات متقابل نظامیان افغان ۱۴۹ جنگجوی طالبان کشته و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند.

اما آقای امان در مورد تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان چیزی نگفت.

قندهار، هلمند، میدان‌وردک، ارزگان، فاریاب و هرات از جمله ولایاتی استند که شاهد درگیری‌ها و جنگ بوده است.

بر اساس ارقام وزارت دفاع افغانستان، بیشترین تلفات در قندهار بر طالبان وارد شده است. فواد امان گفت که طالبان دیروز بر پوسته‌های نظامیان افغان در ولسوالی‌های ژیری، دند و معروف قندهار حمله کردند که با ضد حملۀ نیروهای زمینی و هوایی افغان مواجه شدند.

او گفت که در جریان درگیری و ضربات هوایی، ۸۵ طالب مسلح کشته و ۱۸ جنگجوی دیگر آن گروه زخمی شده اند.

همچنان این وزارت از منهدم شدن وسایط و مهمات طالبان در این درگیری‌ها خبر داده است.

بخش‌هایی از افغانستان در حالی گواه جنگ است که هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در بارۀ طرزالعمل مذاکرات و مقدمۀ آن به توافق رسیده اند.

نادر نادری، عضو هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان روز چهارشنبه دوم دسمبر (۱۲ قوس) گفت که قرار است بحث‌ها‌ در مورد آجندای مذاکرات آغاز شود. طالبان نیز این خبر را تایید کرده اند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان با استقبال از نهایی‌شدن این طرزالعمل گفته است که حالا افغان‌ها انتظار پیشرفت در روند مذاکرات صلح و تامین آتش‌بس را دارند.

او تاکید کرده است که با تمام طرف‌ها در افغانستان به هدف کاهش خشونت‌ و برقراری آتش‌بس به گونۀ جدی کار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG