لینک های دسترسی

Breaking News

ماین در یک‌سال جان ۵۷۹ نفر را در افغانستان گرفت - گزارش


موسسۀ افغان‌های متاثر از ماین می‌گوید که در سال ۲۰۱۹ میلادی، در نتیجۀ انفجارهای ناشی از ماین در سراسر افغانستان ۵۷۹ نفر کشته و ۹۵۹ نفر دیگر زخمی شدند.

این نهاد امروز پنجشنبه ۲۶ نومبر (۶ قوس) با نشر گزارشی گفته است که ۸۴ درصد کشته‌ها و زخمی‌شدگان را مردان و ۱۶ درصد دیگر قربانیان را زنان تشکیل می‌دهند.

بر اساس این گزارش ۵۲ درصد قربانیان (۷۹۱ کشته و زخمی) ماین در افغانستان کودکان و ۴۸ درصد آن (۷۴۷ کشته و زخمی) بزرگ‌سالان اند.

موسسۀ افغان‌های متاثر از ماین تایید کرده است که تلفات انفجارهای ناشی از ماین در سال ۲۰۱۹ نسبت به یک سال قبل آن در افغانستان ۳۱ درصد کاهش داشت؛ اما افزوده است که هنوز هم این کشور در سطح جهان بیشترین قربانیان ماین را دارد.

این نهاد تدوین پالیسی استخدام افراد دارای معلولیت را در افغانستان، الحاق این کشور به پیمان‌ها و میثاق‌های جهانی، تدوین استراتیژی ملی معلولیت را برای قربانیان پیشرفت یاد کرده است؛ اما بر حمایت بیشتر حکومت از قربانیان ماین و افراد دارای معلولیت در بخش‌های اقتصادی، صحی و آموزشی تاکید کرده است.

موسسۀ افغان‌های متاثر از ماین گفته است: "ما انتظار جدی از طرف‌های درگیر جنگ داریم که به حقوق غیرنظامیان احترام گذاشته و توجه جدی به محافظت آنان از ناحیه ماین داشته باشند".

این نهاد از جامعۀ جهانی و تمویل‌کنندگان خواسته است که از دسترسی افراد دارای معلولیت به ویژه قربانیان ماین به حقوق شان حمایت کنند.

افغانستان در سال ۲۰۰۳ میلادی معاهدۀ ماین ضد پرسونل را امضا و تصویب کرد که بر اساس آن مسوولیت دارد تا ماه مارچ ۲۰۲۳ میلادی تمام ساحات ماین فرش شده را در این کشور پاکسازی کند.

شفیق یوسفی، رییس انسجام و تطهیر ماین افغانستان به صدای امریکا گفت که طی ۳۰ سال گذشته، به مساحت ۳۰۰۰ کیلومتر مربع اراضی این کشور ماین‌روبی شده و ۱۵۰۰ کیلومتر مربع دیگر هنوز هم باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG