لینک های دسترسی

Breaking News

صدها کودک بدون همراه از افغانستان تخلیه شده اند – ملل متحد


کمپ تخلیه شدگان افغان در پایگاه نظامیان امریکایی در شهر رامشتاین آلمان

سازمان ملل متحد گفته است که در جریان هرج و مرج روند تخلیه از افغانستان – از ۱۵ تا ۳۰ اگست – شمار زیاد کودکان از خانواده‌های جدا شده و بدون کدام همراه به بیرون از افغانستان منتقل شده اند.

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) روز سه شنبه هفتم سپتمبر (۱۶ سنبله) با نشر گزارشی گفته است که این نهاد ملل متحد و شرکای آن حدود ۳۰۰ کودک بدون همراه افغان را تثبیت کرده است که به بیرون از افغانستان منتقل شده اند.

هنریتا فوری، رییس یونیسف با نشر بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از سلامت و مصوونیت این کودکان گفته است: "انتظار می‌رود که با پیشرفت تلاش‌ها برای تثبیت هویت [تخلیه شدگان] این شمار افزایش یابد."

یونیسف گفته است که در جریان هرج و مرج ناشی از تجمع هزاران نفر در میدان هوایی کابل و تلاش آنان برای ترک افغانستان پیش از خروج کامل نظامی خارجی، شمار زیاد کودکان از والدین و خانواده‌های شان جدا شده اند.

در دو هفتۀ اخیر ماه اگست، ایالات متحده بیش از ۱۲۳ هزار نفر را از میدان هوایی کابل به بیرون از آن کشور انتقال داد. شهروندان امریکا، ترجمانان و همکاران قوای امریکایی و افغان‌های آسیب‌پذیر در میان کسانی بودند که از افغانستان به بیرون منتقل شدند.

یونیسف گفته است که شماری از کودکان بدون همراه افغان توسط پروازها به آلمان، قطر و سایر کشورها منتقل شده اند.

خانم فوری گفته است: "می‌توانم تصور کنم که این کودکان زمانیکه در وسط بحران میدان هوایی [کابل] ناگهان پی برده اند که خانوادۀ شان در کنار شان نیست، یا در جریان پروازهای تخلیه، چقدر هراسیده اند."

این مقام ملل متحد گفته است که کودکان جداشده از خانواده‌های شان "از آسیب‌پذیرترین کودکان جهان" اند. او گفته است که این کودکان افغان باید فوراً شناسایی شده و تا زمان پیوستن شان به خانواده ‎های شان مصوون نگه داشته شوند.

خانم فوری گفته است: "تمام طرف‌ها باید بهترین توجه را به این کودکان عطف کرده و آنان را از بدرفتاری، سهل انگاری و خشونت در امان نگه دارند."

در حال حاضر، یونیسف حمایت تخنیکی را به حکومت‌های میزبان کودکان تخلیه شدۀ بدون همراه فراهم کرده و پس از تشخیص و تثبیت هویت این کودکان، برای یافتن خانواده‌های آنان و ملحق ساختن شان کمک می‌کند.

رییس صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان تاکید کرده است که تا زمان ملحق ساختن این کودکان با خانواده‌های شان، کم از کم برای کوتاه مدت، آنان با اقارب شان یا هم یکجا با خانواده‌ها نگهداری شوند.

یونیسف از تمام کشورهای میزبان کودکان بدون همراه افغان خواست تا زمینۀ الحاق مصوون و قانونی اعضای خانواده‌های این کودکان را با فرزندان شان فراهم کند.

XS
SM
MD
LG