لینک های دسترسی

Breaking News

تنها انتخابات ریاست جمهوری در ماه میزان برگزار می‌شود - نورستانی


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که در ششم میزان ۱۳۹۸خورشیدی تنها انتخابات ریاست جمهوری را برگزار خواهد کرد.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات‌ شوراهای ولایتی و انتخابات ولسی جرگه غزنی را به گونۀ همزمان در ششم میزان برگزار می‌کند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات روز چهارشنبه (۸ جوزا) در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که این تصمیم پس از رایزنی و هماهنگی با همه جوانت ذیدخل اتخاذ شده است.

خانم نورستانی گفت: "به دلیل محدویت زمانی، بودجه‌ای و تخنیکی برای برگزاری همزمان سه انتخابات و عدم تحقق شرایط قبلی به وقت معینه، و همچنان به منظور مدیریت بهتر انتخابات ریاست جمهوری، کاهش منازعات پسا انتخاباتی و قابل قبول بودن نتایج انتخابات برای جوانب ذیدخل و مردم، تصمیم اتخاذ نمود که صرف انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ شش میزان برگزار گردد."

خانم نورستانی افزود که تاریخ برگزاری دو انتخابات دیگر پس از بررسی "امکانات و شرایط" به زودی اعلام خواهد شد. او گفت که انتخابات پیش‌رو با استفاده از دستگاه بایومتریک برگزار خواهد شد.

این تصمیم در حالی توسط کمیسیون مستقل انتخابات گرفته می‌شود که پیش از این، حوا علم نورستانی به صدای امریکا گفته بود که الیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ ایالات متحده در دیدار با اعضای کمیسیون انتخابات، پیشنهاد کرده بود که تنها روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تمرکز کنند.

رییس این کمیسیون در ( ۲۸ ثور) به صدای امریکا تاکید کرده بود که پیشنهاد این مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا را در مورد تاخیر در برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی رد کرده است.

XS
SM
MD
LG