لینک های دسترسی

Breaking News

صندوق بین المللی پول:‌ روسیه ممکن قادر به پرداخت قرضه‌های خود نباشد


کریستالینا جورجیوا،‌ رییس بین المللی پول (IMF)

رییس صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز یکشنبه ۱۳ مارچ (۲۲ حوت) گفت که روسیه ممکن به دلیل وضع تعزیرات بین المللی که بر آن کشور وضع شده است، قادر به پرداخت قرضه‌های خود نباشد.

اما کریستالینا جورجیوا گفته عدم توانایی روسیه در قسمت پرداخت قرضه هایش، موجب بحران مالی بین المللی نخواهد شد.

خانم جوجیوا در مصاحبه‌ای با تلویزیون CBS امریکا گفته است که تعزیرات ایالات متحده و سایر کشور‌های دموکراتیک که به خاطر حملهٔ نظامی روسیه بر اوکراین وضع شده است، از قبل تاثیرات "شدید" بر اقتصاد مسکو گذاشته است و این کشور در سال روان میلادی با "رکود عمیق" اقتصادی مواجه خواهد شد.

به گفتهٔ این مقام ارشد صندوق بین المللی پول،‌ جنگ روسیه بر اوکراین و تعزیرات وضع شده بر مسکو، همچنین تاثیرات قابل ملاحظه بر کشور‌های همسایهٔ روسیه خواهد داشت که متکی به انرژی صادراتی روسیه بوده اند.

خانم جورجیوا گفت که تعزیرات نه تنها توانایی روسیه را برای دسترسی به منابع آن کشور محدود می کند،‌ بلکه مسکو را در وضعیتی قرار می‌دهد که قادر به پرداخت قرضه‌های خود نباشد.

او گفت که مجموعهٔ داد و ستد بانک‌ها با روسیه حدود ۱۲۰ میلیارد دلار است، مبلغی که ناچیز نیست، اما این مبلغ موجب بحران مالی در سطح جهان نمی‌شود.

صندوق بین المللی پول هفتهٔ گذشته ۱.۴ میلیارد دالر کمک مالی اضطراری را برای اوکراین تصویب کرد. از خانم جورجیوا سوال شد که اگر مسکو برندهٔ جنگ شود و حکومت جدیدی را در اوکراین ایجاد کند،‌ به این پول دسترسی پیدا خواهد کرد یا خیر؟‌

او در پاسخ گفت که این پول در حساب بانکی خاص گذاشته شده و فقط حکومت اوکراین که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است، می تواند به آن دسترسی پیدا کند.

XS
SM
MD
LG