لینک های دسترسی

Breaking News

بیماری سرطان سالانه جان ۲۰ هزار نفر را در افغانستان ‌می‌گیرد


مقام‌های وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان می‌گویند که سالانه ۴۰ هزار نفر در افغانستان به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند که از این میان، هزاران بیمار، جان‌های شان را از دست می‌دهند.

محمد حسن غیاثی، معین پالیسی و پلان این وزارت روز یکشنبه ششم فبروری (۱۷ دلو) در مراسمی به مناسبت روز جهانی مبارزه با بیماری سرطان گفت که این بیماری، سالانه جان ۱۶هزار تا ۲۰هزار نفر را در افغانستان می‌گیرد.

آقای غیاثی افزود که وزارت صحت عامه تا کنون چندین مرکز تداوی بیماران سرطان را در ولایات کابل، هرات و بلخ ایجاد کرده و تلاش‌ها برای ایجاد مراکز دیگر در برخی ولایات این کشور جریان دارد.

معین پالیسی و پلان این وزارت همچنین اضافه کرد که آنان تلاش‌های را برای آموزش کارمندان صحی برای درمان بیماری سرطان انجام داده اند.

در این نشست نمایندۀ سازمان جهانی صحت گفته است که باید اقدامات جمعی برای مبارزه با بیماری سرطان در افغانستان صورت گیرد و این سازمان آماده است تا در این زمینه همکاری کند.

سرطان جوف دهن و لب، سرطان پستان، معده، شش، مری و عنق رحم انواع شایع این بیماری در افغانستان عنوان شده است.

این وزارت مصرف فزایندۀ غذاهای سرخ شده، نبود یا کمبود فعالیت فزیکی و ورزش، استعمال تنباکو، مراعات نکردن بهداشت محیطی و تغذیه ناسالم را به عنوان عوامل ایجاد سرطان برجسته کرده است.

پیش از این وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته بود که بیماری سرطان در آن کشور رو به افزایش است و پس از بیماری‌های قلبی، سرطان‌ها بیشترین قربانی را از شهروندان این کشور می‌گیرد.

پیش از این سازمان جهانی صحت نیز تخمین زده بود که سالانه در حدود ۱۵هزار بیمار سرطانی در افغانستان جان می‌دهند که بیشتر آن زنان و دختران بوده اند.

XS
SM
MD
LG