لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان از کمک های نظامی هند به افغانستان نگران اند


هند چندی پیش چهار هلیکوپتر جنگی به افغانستان داد
هند چندی پیش چهار هلیکوپتر جنگی به افغانستان داد

به دنبال نشر گزارش ها در بارهء افزایش و توسعهء همکاری های نظامی و تسلیحاتی میان هند و افغانستان، گروه طالبان هشدار داده است که این کار سبب تشدید جنگ در افغانستان و بدتر شدن روابط میان افغان ها و هندی ها خواهد شد.

طالبان در خبرنامهء گفته اند که ارایهء تجهیزات نظامی به حکومت افغانستان به معنی دشمنی با افغانها است و هند باید از آن بپرهیزد.

رسانه های هندی ماه گذشته گزارش دادند که محمد حنیف اتمر،‌ مشاور امنیت ملی حکومت وحدت ملی افغانستان، در سفری به دهلی نو خواستار افزایش کمک های نظامی هند گردید. مقام های هندی که خواسته اند نام شان در رسانه ها نشر نشود گفته اند که دهلی نو مایل به توسعهء همکاری های نظامی با کابل است.

هند اضافه بر ارائه کمک های انکشافی به افغانستان در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هم کمک می کند. هند در اوایل سال جاری چهار بال هلیکوپتر جنگی به افغانستان داد.

طالبان ادعا کرده اند که نیروهای افغان توسط همین هیلیکوپترهای کمک شده از سوی هند، ماه گذشته پل الچین در ولایت کندز را تخریب کردند. کندز یکی از ناآرام ترین ولایات افغانستان است که پیهم شاهد نبردهای شدید میان نیروهای افغان و پیکارجویان طالب بوده است.

اضافه بر طالبان، پاکستان هم از گسترش همکاری های نظامی و امنیتی میان افغانستان و هند نگران است. مقام های پاکستان بارها مدعی شده اند که هند از قلمرو افغانستان برای بی ثبات ساختن پاکستان فعالیت می کند - ادعاهایی که مقام های افغان و هندی به شدت آنرا رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG