لینک های دسترسی

Breaking News

هند با گروه طالبان تماس برقرار کرده است - گزارش


هند برای نخستین بار با رهبران طالبان به شمول ملا برادر – معاون این گروه – تماس برقرار کرده است.

روزنامۀ هندی «هندوستان تایمز» روز سه شنبه (۱۸ جوزا) گزارش داد که این تماس‌ها بیشتر از سوی مقام‌های امنیتی هند پیش برده می‌شود.

در این گزارش به نقل از منابع آمده که تماس‌های هند تنها با آنعده "شاخه‌ها و رهبران" طالبان محدود می‌باشد که "ملی گرا" بوده یا بیرون از ساحه نفوذ پاکستان و ایران تلقی می شوند.

دهلی جدید در گذشته از هر گونه تعامل مستقیم با طالبان خودداری می‌کرد و برقراری این تماس‌ها چرخش بزرگ موقف دهلی جدید را در قبال طالبان نشان می‌دهد.

در گزارش هندوستان تایمز آمده است که تماس مقام‌های امنیتی هند با طالبان از چند ماه پیش آغاز شده و هنوز در مرحله "اکتشافی" قرار دارد.

یک منبع دیگر به این روزنامۀ هندی گفته است که تا کنون چندین پیام بین ملا برادر و مقام‌های هندی تبادله شده اما هنوز دو طرف در مورد ملاقات با یکدیگر تصمیم نگرفته اند.

این منابع که نخواسته‌اند از آنان نام برده شود، همچنین تصریح کردند که هند با اعضای شبکۀ حقانی و شورای کویته تماس برقرار نکرده است چون به گفتۀ آنان شبکه حقانی و شورای کویته "گروه‌های نیابتی" اردوی پاکستان می‌باشند.

وزارت خارجۀ هند تا اکنون در مورد تماس‌های این کشور با طالبان ابراز نظر نکرده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژۀ ایالات متحده برای روند مصالحه افغانستان سال گذشته میلادی در جریان سفرش به دهلی جدید گفت که برای هند یک اقدام مناسب خواهد بود تا با طالبان وارد مذاکره شود و نگرانی‌های خود را در مورد دهشت افگنی به گونه مستقیم با طالبان در میان بگذارد.

XS
SM
MD
LG