لینک های دسترسی

Breaking News

هند خواستار استرداد حافظ سعید از پاکستان شد


پاکستان روز جمعه ۲۹ دسمبر (هشتم جدی) تایید کرد که هند رسماً درخواست استرداد حافظ سعید را که متهم به طرح حملات ۲۰۰۸ در شهر ممبای هند است، کرده است.

ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان می گوید که کشورش درخواست هند را رد کرده است، زیرا توافق دوجانبه‌ای بین دو کشور برای حل چنین مسایلی وجود ندارد. به گفتهٔ او مقامات هندی می‌خواهند او را در قضیه پولشویی محاکمه کنند.

ساعاتی قبل از اظهارات خانم بلوچ، اریندام باگچی، سخنگوی وزارت خارجهٔ هند در یک کنفرانس خبری گفت که از پاکستان درخواست استرداد حافظ سعید را کرده اند تا او در هند محاکمه شود.

باگچی گفت: "این شخص (حافظ سعید) در موارد مختلف در هند متهم است. او از سوی ملل متحد تروریست خوانده شده است. ما درخواست خود را با اسناد مرتبط به حکومت پاکستان داده ایم. ما درخواست او را کرده ایم تا در یک قضیه خاص در هند محاکمه شود."

یک محکمه در پاکستان به تاریخ هشتم اپریل ( ۱۹ حمل) حافظ سعید، رهبر و بنیانگذار گروه شبه نظامی لشکر طیبه را به ۳۱ سال زندان محکوم کرد .

سعید که از سوی ایالات متحده و هند در پیوند به دست داشتن حملات مرگبار سال ۲۰۰۸ میلادی در هند متهم بوده است ، به اتهام تامین مالی دهشت افگنی نیز متهم شده است.

سعید از سال ۲۰۲۰ میلادی به این سو به دلیل چندین اتهام مشابه مجرم شناخته شده و در زندان به سر می برد.

سعید در جریان یک دهه گذشته چندین بار دستگیر و آزاد شده است،‌ اما هرگونه دخالت در حملات مرگبار تروریستی سال ۲۰۰۸ میلادی در شهر ممبای هند را رد کرده است، حملاتی که در اثر آن بیش از ۱۶۰ نفر به شمول شهرواندان امریکایی کشته شدند.

حافظ سعید از سوی ایالات متحده به عنوان یک تروریست خوانده شده و وزارت عدلیه این کشور ۱۰ میلیون دالر برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، جایزه تعیین کرده است .

هند چندین بار از پاکستان خواست تا حافظ سعید را به دلیل مظنون بودن وی در حملات خونین ممبای به هند تسلیم نماید، ولی پاکستان از انجام این کار ابا ورزید.

هند از سال ها به این سو، پاکستان، رقیب قدیمی خود را، به حمایت از شبه نظامیان اسلامگرا برای انجام حملات علیه اهداف هند متهم کرده است. ولی پاکستان این ادعا را رد می کند و در عوض هند را به حمایت از شورشیان جدایی طلب در کشورش متهم می کند.

گروه

XS
SM
MD
LG