لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر گروه لشکر طیبه در پاکستان بازداشت شد 


مقام‌ها در پاکستان می‌گویند که ذکی الرحمان لکهوی، رهبر گروه لشکر طیبه را به اتهام تمویل تروریزم بازداشت کرده اند.

ایالات متحده و هند این گروه را به راه اندازی حملات دهشت افگنی سال ۲۰۰۸ ممبای متهم کرده اند؛ حملهٔ که در آن ۱۶۶ نفر کشته شدند.

اداره مبارزه با دهشت افگنی ایالت پنجاب پاکستان گفته است که لکهوی در ارتباط به کدام حملهٔ مشخص نه بلکه به اتهام تمویل دهشت افگنی بازداشت شده است.

مقامات پاکستانی گفته اند که گفته می‌شود لکهوی در یک دواخانه برای فعالیت های‌تندروان اعانه جمع آوری و توزیع می‌کرد.

کمیتهٔ تعزیرات شورای ملل متحد متحد می‌گوید که لکهوی، رهبر عملیاتی گروه لشکر طیبه است.

این کمیته او را به دخیل بودن در فعالیت‌های دهشت افگنی در شماری از مناطق و کشورها، به شمول افغانستان، عراق و چچنیا متهم کرده است.

مقامات‌ هندی نیز گفته اند که یگانه حمله‌ کنندهٔ سال ۲۰۰۸، پیش از اعدام‌اش اعتراف کرده بود که حمله کنندگان با لکهوی در ارتباط بودند.

ذکی لکهوی در سال ۲۰۰۸ نیز بازداشت شده بود، اما سپس به قید ضمانت رها شد.

پاکستان گفته است که هند برای به محاکمه کشانیدن لکهوی شواهد و مدارک قوی ارایه نکرده است.

حافظ سعید، تندرو شناخته شدۀ پاکستانی که به حمله ممبای از سوی هند مقصر است، به تاریخ ۱۲ فبروری (۲۳ دلو) از سوی یک محکمه در شهر لاهور پاکستان به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

پاکستان که در فهرست خاکستری گروه کاری اقدام مالی (FATF) قرار دارد، اگر تلاش‌ها را در مقابل سازمان‌های که دهشت افگنی را تمویل کنند افزایش ندهد، ممکن در فهرست سیاه این سازمان قرار گیرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر گزارشی گفته است که پاکستان هنوز هم لانۀ امن گروه‌های دهشت افگنی است؛ گروه‌های که در افغانستان و هند حملات تروریستی انجام می‌دهند و بر اساس این گزارش اسلام آباد در برابر این گروه‌ها اقدام بسنده انجام نداده است.

XS
SM
MD
LG