لینک های دسترسی

Breaking News

مصرف دوای هندی سبب مرگ ۱۹ کودک در اوزبیکستان شد


تنظیم کنندگان امور دوایی هند تمام تولیدات یک شرکت دواسازی هندی را متوقف کرده است که مصرف دوای آن با مرگ ۱۹ کودک در اوزبیکستان ارتباط دارد.

وزارت صحت اوزبیکستان روز پنجشنبه ۲۹ دسمبر (هشتم جدی) اعلام کرد که کم از کم ۱۹ کودک در شهر سمرقند بر اثر مصرف شربت Dok-1 Max تولید شده در شرکت ماریون بیوتک هند جان خود را از دست داده اند.

نماینده حقوقی شرکت ماریون بیوتک در بیانیه‌ای گفته است که این شرکت از مرگ این کودکان متاسف است و تولید خود را متوقف کرده است.

وزارت صحت هند نیز اعلام کرده است که تنظیم کنندگان امور دوایی هند تاسیسات این شرکت را در شهر نویدای ایالت اتراپردیش بررسی کرده و به گونهٔ منظم با وزارت صحت اوزبیکستان در تماس است.

در این بیانیه آمده است: " نمونه‌های شربت سرفه از محل تولید گرفته شده و برای آزمایش به آزمایشگاه منطقه‌ای آزمایش دوا در چندیگر ارسال شده است."

در بیانیه به نقل از وزیر خارجهٔ هند آمده است که تاکنون چندین نفر در پیوند با ثبت، واردات و فروش این ادویه بازداشت شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه هند که صنعت داروسازی این کشور را "تامین کننده قابل اعتماد برای کشورهای سراسر جهان" توصیف کرد، گفت که چنین حوادث "بسیار جدی" پیگیری می‌شوند.

وزارت صحت اوزبیکستان گفته است که هفت کارمند این وزارتخانه در پیوند با این موضوع از کار اخراج و "اقدامات انضباطی" علیه برخی از متخصصان اتخاذ شده است.

این وزارتخانه افزوده است که تابلیت‌ها و شربت های Dok-1 Max نیز از تمام دواخانه‌ها در اوزبیکستان برداشته شده است.

پیش از این نیز ۷۰ کودک در اثر مصرف شربت سرماخوردگی ساخت شرکت میدن هندی در گامیبا جان هایشان را از دست داده بودند. اما دولت هند و شرکت میدن این ادعا را رد کرده است.

وزارت صحت اوزبیکستان گفته است که شربت Dok-1 Max حاوی یک ماده سمی به نام ایتیلین گلایکول است که باعث مرگ این کودکان شده است.

ایتیلین گلایکول مواد بی‌رنگ و بی‌بوی کیمیایی است که بیشتر در محصولات چرب کنندۀ ماشین‌آلات و به مقادیر بسیار اندک در مواد آرایشی کاربرد دارد. خوردن این مادۀ کیمیایی سبب درد شکم، استفراغ، اسهال، بندش ادرار، سردردی و در نهایت، منجر به عدم کفایه و نارسایی حاد گرده، صدمات اعصاب محیطی و مرکزی، کوما و مرگ شده می‎تواند.

هند به عنوان "دواخانهٔ جهان" شناخته می شود و صادرات دارویی خود را در دهه گذشته دو برابر کرده است و در سال مالی گذشته صادرات دوایی هند به ۲۴.۵ میلیارد دالر رسید.

XS
SM
MD
LG