لینک های دسترسی

Breaking News

چی وقت به شیرخواران باید تخم و مغزیات خوراند


ប្រជាជន​ខ្មែរ​ដើរ​នៅ​ខាង​មុខ​ក្លោង​ទ្វារសង្រ្កាន្ត​នៅ​​រមណីយដ្ឋាន​វត្តភ្នំ អំឡុង​កម្មវិធីសង្រ្កាន្ត​វត្ត​ភ្នំដើម្បី​​អបអរ​ពិធី​បុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ប្រពៃណី​ខ្មែរ​នៅ​ក្នុង​ថ្ងៃទីពីរ កាលពី​ថ្ងៃទី​១៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៩ ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ប្រទេស​កម្ពុជា។(ទុំ ម្លិះ/VOA)

شیرخوارانی که در آغازین روزهای خوردن غذاهای جامد – حدود چهار ماهه‌گی- تخم مرغ و مغزیات خورانده می‌شوند، در مقایسه با اطفالی که ناوقت‌تر این دو غذا را می‌خورند، بۀ گونۀ چشمگیری با خطر کمتر ابتلا به حساسیت روبرواند.

اکثر داکتران اطفال سفارش می‌کنند که به دلیل ایجاد حساسیت، باید از خوراندن تخم مرغ و مغزیات به ویژه ممپلی به کودکان تا سن دو و حتا سه سالگی پرهیز شود، اما پژوهش جدیدی بر شامل ساختن هرچه زودتر آن در رژیم غذایی کودکان تاکید دارد.

داکتر رابرت بویلی نویسندۀ ارشد این پژوهش که با همکارانش ۱۴۶ پژوهش انجام شده در این مورد در ۷۰ سال گذشته را بررسی کرده است، استدلال می‌کند که اکنون سفارشات تغذیۀ کودکان نیازمند تغییر است.

در حالیکه ۵.۴ درصد جمعیت با تخم مرغ و ۲.۵ درصد جمعیت با مغزیات به ویژه ممپلی حساسیت دارند، پژوهش تازه - بالای حدود ۳۵۰۰ شرکت کننده- از مزایای خوراندن زودهنگام تخم و ممپلی به نوزادان حکایت دارد.

با اینحال، داکتر متیو گرینهات پژوهشگر در پوهنتون طبی کلورادو به خبرگزاری رویترز گفته است که خوراندن غذاهای احتمالاً حساسیت‌زاء در سنین شیرخواره‌گی "نوش داروی" جلوگیری از حساسیت‌ها بوده نمی‎تواند.

دانشمندان به استناد یافته‌های پژوهش جدید استدلال می‌کنند که تجویز زودهنگام برخی غذاها سبب ایجاد تحمل و جلوگیری از حساسیت در مقابل آن‌ها می‌شود که می‌توان آن را دستاویزی برای تغییر کردارهای کلینیکی پنداشت.

در همین حال داکتر ساندرا هونگ متخصص حساسیت در شفاخانۀ کلفلند ایالت اوهایو در پاسخ به ایمیلی به خبرگزاری رویترز نگاشته است که با چنین رویکردی بایست بسیار محتاط بود زیرا به گفتۀ وی "حساسیت‌های غذایی احتمالاً سبب واکنش‌های شدیدی هم می‌شود که برای حیات تهدید کننده بوده می‌تواند."

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG