لینک های دسترسی

Breaking News

اتمر: امیدواریم طالبان پیشنهادات ما را بپذیرند 


محمد حنیف اتمر، سر پرست وزارت خارجهٔ افغانستان به صدای امریکا گفت که طالبان باید از خود انعطاف نشان دهند.

آقای اتمر که امروز در هیات شامل با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان برای سفر دو روزه به دوحه، پایتخت قطر رسیده است در مصاحبهٔ با صدای امریکا گفت که برای حل مشکلات به میان آمده در مذاکرات صلح افغانستان، پیشنهاداتی برای هیات مذاکره‌کنندهٔ گروه طالبان آماده شده است.

او گفت: "از سوی تیم ما برای تیم آنان پیشنهادات مختلف آماده شده است. امیدواریم که این پیشنهادات قابل پذیرش آنان قرار گیرد."

آقای اتمر افزود که یکی از اهداف سفر رییس جمهور و هیات همراه‌اش به قطر، استفاده از نقش این کشور در روند مذاکرات صلح افغانستان است.

سرپرست وزارت خارجهٔ افغانستان علاوه کرد: "قطر نقش بسیار مهم دارد. این کشور میزبان مرحلهٔ کنونی مذاکرات ما است. توقع ما این است که مذاکرات از وضعیت کنونی که با مشکل مواجه است، بیرون شود و به اجندای اصلی که آتش‌بس است، برسد. ما امیدوار استیم که از نقش مهم قطر در این خصوص استفادهٔ خوب کنیم."

آقای اتمر گفت که برعلاوهٔ قطر در این مذاکرات، ایالات متحده، پاکستان، ایران، روسیه و چین نیز نقش مهم دارند و حکومت افغانستان با تمامی این کشورها صحبت می‌کند تا نتیجهٔ‌ مطلوب را به دست بیاورد.

او افزود که ایالات متحده نیز با هر دو جانب مذاکره کننده دیدار می‌کند و "امیدواریم که به زودی به نتیجهٔ دست یابیم".

با گذشت سه هفته از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان تا اکنون گفتگوهای مستقیم میان دو طرف به دلیل اختلاف‌ها در طرزالعمل مذاکرات، آغاز نشده است.

این در حالی است که راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل از افزایش خشونت‌ها در افغانستان اظهار نگرانی کرده و گفته است که افغان‌ها به آتش‌بس نیاز دارند.

وزارت داخلهٔ افغانستان به روز جمعه گفت که گروه طالبان در جریان دو هفته در حدود ۶۵۰ حمله را در این کشور راه اندازی کرده است که در نتیجه آن ۶۹ غیرنظامی کشته شده و ۱۴۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

در این حال، امروز در نتیجهٔ یک حملهٔ انتحاری در ولایت لغمان هشت نفر کشته و ۳۶ نفر دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG