لینک های دسترسی

Breaking News

اپل، آیفون ده را معرفی کرد


نمای از تیلفون آیفون اکس یا آیفون ده

شرکت اپل، روز چهارشنبه در پهلوی شماری از محصولات دیگر، از آیفون ده پرده برداشت که تفاوت های زیادی با نسل های قبلی آن دارد.

آیفون ده که آیفون اکس هم به آن می گویند، برخلاف نسل های قبلی "هوم بتن" یا دکمه عمومی در بخش پایین صفحه ندارد، بلکه می توان با یک تماس به روی شیشۀ آیفون، آن را بیدار کرد.

صفحه نمایشی آن ۵.۸ انچ است و از کیفیت OLED برخوردار می باشد. تقریباً تمام صفحه قابلیت نمایش را دارا است و تنها در قسمت بالای آن یک بخش کوچک برای کمره جلو صفحه، سنسرها و سپیکر مد نظر گرفته شده است.

اپل، عوض سیستم شناسایی نشان انگشت، سیستم شناسایی چهره را برای باز کردن این گوشی به کار برده است.

شرکت اپل تاکید می ورزد که سیستم شناسایی چهره مصوونتر از روش های قبلی می باشد و همچنان زمینه ایجاد قابلیت های دیگر را در این گوشی به میان آورده است.

یکی از این قابلیت ها ثبت و ارسال "انیموجی" یا "ایموجی های محرک است که شما با چهره تان آن را کنترول کرده به شکل ویدیو ثبت می کنید و در میان پیام های کتبی همراه با صدای خود می فرستید."

جلو و عقب آیفون اکس یا ده از شیشه بسیار مقاوم و چوکات آن از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. کمره های عقبی آن برخلاف نسل های دیگر آیفون عمودی قرار دارد و در اندازه کمی بزرگتر از آیفون هفت و هشت است.

صفحه نمایشی آن کمی بزرگتر از آیفون هفت پلس و هشت پلس است؛ اما،برای این که صفحه آن کناره ندارد، اندازه آن از این دو تلیفون ذکر شده کوچکتر می باشد. آیفون ده در دو رنگ یعنی فولادی روشن و فولادی تاریک به بازار عرضه خواهد شد.

آیفون ده، دارندۀ سیستم چارچ کنندۀ بدون سیم است. این سیستم در گذشته در تلیفون های گلکسی و شماری از تلیفون های دیگر نیز استفاده شده است؛ اما، این نخستین بار است که آیفون با این ویژگی به بازار میـآید.

کمره های عقبی آیفون اکس، ۱۲ میگا پیکسل است و نسبت به نسل های دیگر آیفون، سنسر بزرگ دارد و قابلیت جذب نور آن بیشتر می باشد. کمرۀ جلو که برای گرفتن سلفی بیشتر کاربرد دارد، قابلیت گرفتن عکس "پورتریت" با "دبت اف فیلد" را دارا می باشد.

فیل شیلر، معاون ادارۀ بازاریابی جهانی شرکت اپل حین معرفی آیفون ۸
فیل شیلر، معاون ادارۀ بازاریابی جهانی شرکت اپل حین معرفی آیفون ۸

برنامه معرفی محصولات جدید شرک اپل با یاد از ستیو جابز، بنیان گذار فقید این شرکت و افتتاح تالار به نام وی و مرکز جدید شرکت اپل که "اپل پارک" نام دارد در ایالت کالیفورنیا آغاز گردید.

در ابتدای برنامه، نسل سوم اپل واچ، دستگاه جدید اپل تی وی 4K و آیفون هشت و آیفون هشت پلس، از سوی مسئولان شرکت اپل معرفی گردید. سیستم عامل جدید یا iOS یازده، قابلیت تکنالوژی واقعیت افزوده، کمره های باکیفیت بلند از جمله ویژگی های آیفون هشت است که در این برنامه معرفی شد.

آیفون اکس را می توان در ۲۷ ماه اکتوبر، از قبل در شماری از کشور ها آنلاین فرمایش داد و به تاریخ سوم ماه نومبر این نسل جدید آیفون را از مغازه های شرکت اپل خریداری کرد. قیمت آیفون اکس از ۹۹۹ دالر امریکایی آغاز می شود.

خبرهای طراحی و قابلیت های آیفون ده در چند ماه گذشته آهسته آهسته به انترنت درز کرد و تقریباً تمام خبرهای تایید ناشده که از قبل در مورد این تلیفون به نشر رسیده بود، درست از آب برآمد.

گزارش: صدای امریکا

نویسنده: داوود صدیقی - واشنگتن

XS
SM
MD
LG