لینک های دسترسی

Breaking News

ایران غنی‌سازی یورانیم را سرعت بخشیده است – ملل متحد


ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که ایران توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان را یکبار دیگر نقض کرده و چهارمین سانترفیوژ پیشرفتهٔ IR-2m را در تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای نطنز نصب کرده است.

نطنز یکی از تاسیسات عمدۀ غنی سازی یورانیم در ایران است که از سوی اداره بین المللی انرژی اتمی نظارت می‌شود.

این خبر در گزارش محرم ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی نشر شد که خبرگزاری رویترز به آن دست یافته است.

این آخرین اقدام ایران برای تحت فشار قراردادن جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده غرض برداشتن گام نخست برای از سر گیری مذاکرات هسته‌ای می‌باشد.

پس از رویکار آمدن حکومت به رهبری جو بایدن در ایالات متحده، واشنگتن و تهران، هر دو به احیای دو بارۀ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافۀ آلمان تمایل نشان داده اند.

اما در مورد اینکه کدام طرف باید گام نخست را بر دارد، اختلاف نظر موجود است. ایران می گوید که ایالات متحده ابتدا باید تحریم هایی را که از سوی دونالد ترمپ وضع شده بود، لغو کند. اما واشنگتن پافشاری دارد که ایران باید نخست آنچه را که پس از وضع تحریم‌ها نقض کرده است، دو باره بر گرداند.

در توافقنامه هسته‌ای ایران آمده است که این کشور فقط می‌تواند یورانیم غنی شده را با به کاری گیری نسل اول دستگاه‌هایIR-1فراهم کند و تنها از همین سانترفیوژها در تاسیسات نطنز استفاده کند.

اما براساس گزارش ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد، ایران پس از خروج ایالات متحده از توافقنامه هسته‌ای دستگاه‌های پیشرفتۀ IR-2m را در تاسیسات زیر زمینی نطنز نصب کرده است که نقض توافق هسته‌ای می‌باشد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده که توافق هسته‌ای ایران را "بدترین معاملۀ تاریخ" خوانده بود، در سال ۲۰۱۸ به گونۀ یک جانبه خروج امریکا را از این توافق اعلام کرد و سپس تمام تحریم‌هایی را که در پی این توافق لغو شده بود، دوباره بر ایران اعمال کرد.

ایران به ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد خبر داده است که قصد دارد شش کسکت سانترفیوژ های IR-2m برای تصفیه یورانیم تا خلوص پنچ در صد نصب کند.

در گزارش آمده است که دو کسکت دیگر نصب شده، اما غنی سازی را آغاز نکرده است. گزارش می‌افزاید که ایران نصب ماشین های IR- 4 را تاکنون آغاز نکرده است.

در گزارش این اداره آمده است که ایران تا تاریخ ۳۱ مارچ ۲۰۲۱ از ۵۰۶۰ سانترفیوژ IR-1 نصب شده در ۳۰ کسکت، ۶۹۶ سانترفیوژ IR-2 نصب شده در چهار کسکت و ۱۷۴ سانترفیوژ IR-4 نصب شده در یک کسکت غرض غنی ساختن یورانیم UF6استفاده می‌کند.

ایران در سال ۲۰۱۵ توافقنامۀ هسته‌ای را با قدرت‌های جهان امضا کرد که بر اساس آن این کشور باید فعالیت‌های غنی سازی یورانیم را کاهش می‌داد.

XS
SM
MD
LG