لینک های دسترسی

Breaking News

ایران به شورشیان حوثی یمن سلاح می‌فرستد - گزارش 


ملل متحد یافته است که هزاران میل اسلحه‌ای که در همین اواخر توسط نیروهای امریکایی در دریای عرب ضبط شد، از بندر جاسک ایران به مقصد یمن فرستاده شده بود.

وال‌ستریت ژورنال به نقل از یک گزارش محرم هیات متخصصین امور یمن در شورای امنیت ملل متحد نوشته است که برای قاچاق تسلیحات روسی، ایرانی و چینی از قایق‌ها و ترانسپورت زمینی استفاده شده است.

شورشیان حوثی که از حمایت ایران برخوردار اند،‌ از سال ۲۰۱۴ به اینسو علیه حکومت به رسمیت شناخته شدهٔ یمن شوشگری را آغاز کرده اند.

ملل متحد در سال ۲۰۱۵ محدودیت‌های تسلیحاتی را بر حوثی‌ها وضع کرد.

عربستان سعودی ایتلاف به حمایت حکومت یمن را رهبری می‌کند و ایالات متحده از دیر زمانی است که ایران را به تمویل تسلیحاتی حوثی‌ها متهم کرده اند، اما ایران این اتهامات را رد کرده است.

قوای بحری ایالات متحده به تاریخ ۲۲ دسمبر (اول جدی) اعلام کرد که محموله اسلحۀ غیرقانونی که شامل حدود ۱۴۰۰ کلاشنیکوف و ۲۲۶ هزار مرمی این سلاح است، را از یک کشتی ماهیگیری بدون بیرق در شمال دریای عرب ضبط کرده است.

در این گزارش ملل متحد آمده است که پس از مصاحبه با عملهٔ این قایق و کسب معلومات از وسایل راه‌یابی آن واضح شده است که قایق‌های که تسلیحات را انتقال می‌دهند،‌ از بندر جاسک ایران حرکت می‌کنند.

ایتلاف به رهبری عربستان سعودی از حکومت عبدربه منصور هادی که در حال حاضر در عربستان سعودی در تبعید به سر می‌برد، حمایت می‌کند.

بر اساس معلومات ملل متحد، در جنگ یمن ۳۷۷ هزار نفر کشته شده است و بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد،‌ این کشور جنگ‌زده در بدترین بحران بشری به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG