لینک های دسترسی

Breaking News

قوای بحری امریکا ۱۴۰۰ کلاشینکوف را در دریای عرب ضبط کرد


قوای بحری ایالات متحده ۱۴۰۰ کلاشینکوف و ۲۲۶ مرمی آنرا در شمال دریای عرب ضبط کرده است
قوای بحری ایالات متحده ۱۴۰۰ کلاشینکوف و ۲۲۶ مرمی آنرا در شمال دریای عرب ضبط کرده است

قوای بحری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۲ دسمبر (اول جدی) اعلام کرد که محموله اسلحۀ غیرقانونی شامل حدود ۱۴۰۰ کلاشنیکوف و ۲۲۶ هزار مرمی این سلاح را از یک کشتی ماهیگیری بدون بیرق در شمال دریای عرب ضبط کرده است.

مقام‌های قوای بحری امریکا منشای این محموله تسلیحات غیر قانونی را ایران معرفی کرده اند و گفته اند که قرار بود این اسلحه و مهمات به شورشیان حوثی‌ در یمن تحویل داده شود. هرچند مقام‌های ایران تا کنون در مورد این ادعا تبصره نکرده اند.

قوای بحری ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کشتی گزمهٔ یو‌اس‌اس تمپست و یو‌اس‌اس تایفون همراه با مرزبانان ساحلی ایالات متحده، در جریان بازرسی، این محموله تسلیحاتی را کشف و ضبط کردند.

به گفتهٔ مقام های قوای بحری ایالات متحده،‌این کشتی بدون بیرق که بر اساس ارزیابی‌ها، منشای آن ایران است، با حرکت در مسیر آب‌های بین‌المللی قرار بود این تسلیحات را به حوثی‌ها در یمن تحویل دهد.

در اعلامیه‌ای قوی بحری ایالات متحده آمده است که هر گونه تحویل مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات یا مشارکت در آن مغایر با تعزیرات ایالات متحده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

این کشتی ماهیگیری پنج سرنشین داشت که خود را شهروند یمن معرفی کردند. قوای بحری ایالات متحده گفته است که این افراد را به یمن تحویل می‌دهد.

قوای بحری ایالات متحده گفته است که در سال روان میلادی ۸۷۰۰ میل اسلحهٔ غیر قانونی را ضبط کرده است
قوای بحری ایالات متحده گفته است که در سال روان میلادی ۸۷۰۰ میل اسلحهٔ غیر قانونی را ضبط کرده است

بر اساس این اعلامیه، قوای بحری ایالات متحده عملیات امنیت دریانوردی در آب‌های شرق میانه را اجرا می‌کند تا از ارسال کالاهای قاچاق که بیشتر صرف حمایت از دهشت افگنی و سایر فعالیت‌های غیرقانونی می‌شود، جلوگیری کند.

قوای بحری ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ میلادی نزدیک به ۸۷۰۰ میل سلاح غیر قانونی را ضبط کرده است.

در حال حاضر، جنگ میان ایتلاف به رهبری عربستان سعودی و شورشیان حوثی که از سوی ایران حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند، ادامه دارد. اما تهران ادعای حمایت از شورشیان حوثی یمن را رد کرده است.

ایتلاف به رهبری عربستان سعودی از حکومت عبدربه منصور هادی که در حال حاضر در عربستان سعودی در تبعید به سر می‌برد، حمایت می‌کند.

در جنگ یمن ۱۳۰ هزار نفر کشته شده است و بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد،‌ این کشور جنگ‌زده در بدترین بحران بشری به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG