لینک های دسترسی

Breaking News

ایران نصب سانترفیوژهای پیشرفته را در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است


نمایی از تاسیسات غنی سازی یورانیم نطنز واقع در ۲۵۰ کیلومتری جنوب تهران، پایتخت ایران
نمایی از تاسیسات غنی سازی یورانیم نطنز واقع در ۲۵۰ کیلومتری جنوب تهران، پایتخت ایران

گزارش ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران به تازگی غنی‌سازی یورانیوم با سانترفیوژهای پیشرفته نسل ششم را در تاسیسات زیرزمینی‌ نطنز آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که نقل این گزارش ''محرمانه'' را در حالی دیده است که کشور‌های غربی منتظر پاسخ ایران به دیدگاه ایالات متحده در مورد خواسته‌های ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ استند.

بر اساس این گزارش، سانترفیوژهای پیشرفتهٔ IR-6 به تازگی در تاسیسات زیر زمینی نطنز نصب شده اند، تاسیسات هسته‌ای که دارای ماشین‌های پیشرفته می باشد.

دپلومات‌ها گفته اند که سانترفیوژهایIR-6 پیشرفته‌ترین و مثمرترین مودل نسل نخست سانترفیوژهای نوع IR-1 است که می تواند یورانیم را به طور موثر غنی کند.

در این گزارش آمده است که ایران برای بیش از یک سال از سانترفیوژهای پیشرفتهٔ IR-6 برای غنی سازی یورانیم کار گرفته است، سانترفیوژهای که قادر است یورانیم ۶۰ در صدی را تولید کند.

ایران قبل از این نیز سانترفیوژهای پیشرفتهٔ IR-6 را در سایر تاسیسات هسته‌ای خود نصب کرده بود. تهران ماه گذشته سانترفیوژهای پیشرفتهٔ IR-6 را در تاسیسات هسته‌ای فردو نصب کرد، تاسیساتی که در داخل یک کوه ایجاد شده است.

گزارش در مورد نصب سانترفیوژهای پیشرفتهٔ غنی سازی یورانیم در حالی نشر شده است که ایران و ایالات متحده برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نسبت به هر وقت دیگر نزدیکتر شده اند.

قدرت‌های غربی نگران اند که ایران ممکن از توانایی ساخت سلاح هسته‌ای برخوردار شود، اما تهران همواره گفته است که در جستجوی دسترسی به سلاح هسته‌ای نیست و برنامهٔ هسته‌ای آن کشور به مقاصد صلح آمیز است.

اما کمال خرازی،‌ مشاور ارشد علی خامنه‌ای، رهبر ایران،‌ به تاریخ ۱۷ جولای (۲۶ سرطان) در مصاحبه‌ای با تلویزیون الجزیره گفت که تهران از لحاظ تخنیکی "قادر به ساخت بم هسته‌ای" است، اما این کشور تصمیم نگرفته است که آیا این بم را بسازد یا نه.

بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی ، تعزیرات اقتصادی که بر ایران وضع شده بود، تا حدی لغو شد و در عوض، تهران فعالیت برنامهٔ هسته‌ای خود را محدود کرد.

اما دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یکجانبه از این توافق بیرون شد و تعزیرات شدید اقتصادی را بار دیگر بر ایران وضع کرد، اقدامی که موجب شد تهران نیز از تعهدات این توافق خود را عقب بکشد و غنی سازی یورانیم خود را با در صدی بالا، از سر بگیرد.

ایران همواره ادعا کرده است که غنی سازی یورانیم آن کشور به مقاصد تولید انرژی غیر نظامی صورت می گیرد. تهران همچنان گفته است که اگر تعزیرات که از سوی ایالات متحده وضع شده است، لغو گردد، دو باره بر تعهد توافق هسته‌ای بر خواهد گشت.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری رویترز استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG