لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی دیدار با ترمپ را رد کرد؟


وزارت خارجۀ ایران گفته است که حسن روحانی رئیس جمهور آن کشور ماه گذشته دیدار با دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده را در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک رد کرده بود.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران، روز دوشنبه گفت جانب امریکا به ملاقات با حسن روحانی ابراز تمایل کرده بود، اما به گفتۀ وی رئیس جمهوری ایران این تقاضا را نپذیرفت.

سخنگوی وزارت خارجۀ ایران گفت تا زمانی که سیاست امریکا در قبال ایران تغییر نکرده باشد، هیچ گونه مذاکرات دوجانبه با ایالات متحده صورت نخواهد گرفت.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سال ۲۰۱۳ با باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، از طریق تلیفون صحبت کرد که چنین تماس میان دو کشور در چند دهۀ گذشته پیشینه نداشت.

تندروان و محافظه کاران ایرانی تماس تیلیفونی میان آن دو رهبر را شدیداً به انتقاد گرفتند. از آن به بعد ارتباطی به این گونه میان تهران و واشنگتن بر قرار نشده شد.

قصر سفید تا حال در مورد این ادعای وزارت خارجۀ ایران واکنش نشان نداده است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان اعلام ستراتیژی جدید حکومتش در قبال ایران گفت این کشور دهشت افگنی را در کشور های جهان حمایت می‌کند.

آقای ترمپ گفت "پرخاشگری دیکتاتوری ایران تا هنوز هم ادامه دارد، توافق هسته‌ای با ایران یکی از بدترین معاملاتی بود که ایالات متحده تا حال انجام داده است".

اظهارات وزارت خارجۀ ایران پس از آن بیان شد که مجلس نمایندگان ایالات متحده به خاطر برنامۀ میزایل های بالستیک ایران، به تعزیرات جدید بالای تهران رای داد.

مقام های امریکایی می گویند که برنامه میزایل های بالستیکی ایران، تخطی از قطعنامۀ ملل متحد است. ایالات متحده از ایران خواسته است تا فعالیت میزایل های بالستیکی خود را که قادر به حمل کلاهک هسته یی است، کنار بگذارد.

اکنون این موضوع به کانگرس ایالات متحده راجع شده است تا تعزیراتی را که از این پیش بر ایران وضع شده و سپس تحت معامله هسته یی رفع گردیده بود ، دوباره وضع می کند و یا خیر.

XS
SM
MD
LG