لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: امریکا به 'خانواده‌های شهدای' هسته‌ای چهار میلیارد دالر غرامت بپردازد 


یک محکمه در ایران امروز پنجشنبه ۲۳ جون (دوم سرطان) فیصله کرد که واشنگتن باید به خانواده‌های شهدای هسته‌ای چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون دالر غرامت بپردازد.

بر اساس گزارش ایرنا، این مبلغ باید در قضیه دعوای حقوقی خانواده‌های این دانشمندان ایرانی به عنوان خسارات "مادی، معنوی و تنبیهی" به آنان پرداخته شود.

ایران ایالات متحده و اسراییل را به کشتن شخصیت‌های کلیدی، به شمول ترور محسن فخریزاده، دانشمند هسته‌ای این کشور، متهم کرده است.

محکمهٔ ایرانی همچنان گفت که بر اساس تحقیقات جنایی و اظهارات مقامات اسراییلی واضح شده است که "رژیم صهیونستی دانشمندان ایرانی را کشته است."

در فیصله محکمه آمده است که "به طور کلی رژیم صهیونیستی، تحت حمایت مستقیم و غیرمستقیم ایالات متحده امریکا قرار دارد و مسوولیت تمامی اقدامات از جمله مساعدت، پشتیبانی و اجرای اقدامات تروریستی علیه دانشمندان ایرانی بر اساس اصول کلی حقوق بین الملل برعهده ایالات متحده است."

ایران حکومت ایالات متحده، باراک اوباما و دونالد ترمپ، روسای جمهور پیشین، برایان هوک، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای ایران، مایک پمپیو، وزیر خارجهٔ پیشین، اشتن کارتر، وزات دفاع پیشین و شماری دیگری از مقامات بلند پایهٔ پیشین امریکایی را در این قضیه متهم خوانده است.

مقامات امریکایی تا اکنون در این خصوص اظهار نظر نکرده اند.

فخری‌زاده در سال ۲۰۲۰ در تهران کشته شد و دو دانشمند دیگر ایرانی، مجید شهریاری در سال ۲۰۱۰ کشته و فریدون عباسی، در همین سال زخمی شد.

این انکشاف، مذاکرات روی احیای توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را پیچیده‌تر خواهد ساخت که از چند ماه به اینسو با بن بست مواجه شده است.

پیش از این، راب مالی که از بیش از یک سال به اینسو به گونهٔ غیر مستقیم در ویانا با ایران مصروف مذاکره است، گفته بود که این مذاکرات ممکن ناکام شود.

XS
SM
MD
LG