لینک های دسترسی

Breaking News

ایران ۱۱ بلوچ به شمول دو شهروند افغان را اعدام کرد


سازمان دیدبان حقوق بشر ایران مستقر در ناروی گفته است که حکومت ایران در جریان ۴۸ ساعت ۱۱ عضو اقلیت بلوچ را به اتهامات مرتبط به مخدرات اعدام کرده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر گفته است که دو بلوچ افغان نیز در میان اعدام شدگان اند که به روزهای یکشنبه و دوشنبه گذشته در ایران اعدام شدند.

در گزارش از این دو شهروند افغان به نام‌های محمد ارباب، ٣٠ ساله، و اسدالله امینی، ۳۲ ساله، یاد شده است.

دیدبان حقوق بشر ایران گفته است که تنها در ماه جولای ۶۱ مورد اعدام را در ایران ثبت کرده است که با این حساب شمار مجموعی اعدام‌ها در آن کشور در سال روان به ۴۲۳ مورد رسیده است.

فعالان و نهادهای مدافع حقوق بشر، حکومت ایران را متهم می‌کنند که از جزای مرگ به عنوان ابرازی برای گسترش ترس و وحشت کار می‌گیرد.

ایران همواره در زمرۀ کشورهایی قرار داشته است که بیشترین موارد اعدام را در میان کشورهای جهان داشته است، اما تطبیق جزای مرگ در آن کشور به گونۀ خاص از سپتمبر سال گذشته و در پی اعتراضات سرتاسری ضد دولتی افزایش یافته است.

تظاهرات در ایران پس از آن آغاز شد که مهسا امینی، بانوی جوان کرد ایرانی به اتهام بد حجابی از سوی پولیس گشت ارشاد ایران بازداشت شد و سپس در بازداشت پولیس جان سپرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر ایران گفته است که بر اقلیت ۱.۵ میلیونی سنی بلوچ، که فقط حدود دو درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد، بیشترین مجازات اعدام تطبیق شده است. بر اساس آمار این نهاد یک سوم اعدام شدگان در ایران در سال ۲۰۲۲ بلوچ بودند.

آمار دیدبان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که بین ٣٠ جولای تا اول اگست، هشت بلوچ به اتهام مخدرات در زندان زاهدان، مرکز ولایت سیستان بلوچستان، یک بلوچ دیگر به تاریخ ۳۱ جولای به اتهام مشابه در زندان بیرجند در ولایت خراسان و دو بلوچ دیگر – هر دو شهروند افغان - در زندان زابل سیستان و بلوچستان اعدام شده اند.

اعدام‌های مرتبط به مخدرات در ایران در سال ٢٠١٨ و پس از تعدیل قوانین مبارزه با مخدرات در آن کشور به گونۀ چشمگیر کاهش یافت، اما از سال ٢٠٢١ به اینسو دوباره افزایش یافته است.

گروه

XS
SM
MD
LG