لینک های دسترسی

Breaking News

ایران با اعدام محسن شکاری با تحریم‌های بیشتری مواجه شد


ایران پس از تطبیق نخستین حکم اعدام بالای یکی از معترضان، با موج جدیدی از تحریم‌های چندین کشور مواجه شد.

ایران روز پنجشنبه هشتم دسمبر (۱۷ قوس) نخستین حکم اعدام مرتبط به تظاهرات جاری در این کشور را تطبیق کرد؛ اقدامی که سبب واکنش‌های تند بین المللی شده است.

محسن شکاری ۲۳ ساله به اتهام مسدود کردن یک جاده و زخمی کردن یک شبه‌نظامی در جریان تظاهرات ایران اعدام شد. گروه‌های حقوق بشری محاکمهٔ شکاری را تقبیح کرده و آنرا "نمایشی" خواندند.

وزارت مالیهٔ ایالات متحده روز جمعه نهم دسمبر (۱۸ قوس) با اعمال مجموعه‌ای دیگر از تحریم‌ها علیه مقامات ایران از زمان آغاز اعتراضات جاری، سه مقام نظامی و امنیتی ایران را تحریم کرد.

وزارت مالیه در بیانیه‌ای گفته است که این مقامات ایرانی، اعتراض مسالمت‌آمیز را با سرکوب خشونت‌بار، پاسخ می‌دهند. در این بیانیه با اشاره به "نقض جدی حقوق بشر در ایران" به کشته شدن صدها معترض از جمله کودکان و بازداشت هزاران معترض اشاره شده است.

بریتانیا نیز تحریم‌های علیه ۳۰ هدف، از جمله مقامات ایرانی که به گفتهٔ بریتانیا در اجرای "احکام سنگین" علیه معترضان دست داشته اند، وضع کرده است.

کانادا ۲۲ تن از اعضای ارشد قوه قضاییه، منسوبین زندان و پولیس ایران و همچنین دستیاران ارشد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران را تحریم کرد.

بر اساس گزارش گروه حقوق بشر ایران مستقر در اسلو، دپلومات‌های اروپایی گفته اند که اتحادیه اروپا همچنین قرار است اقدامات تنبیهی بیشتری را علیه ایران به دلیل سرکوب مرگبار معترضین اعمال کند.

ایران پس از مرگ مهسا امینی به تاریخ ۱۶ سپتمبر، شاهد تظاهرات گسترده بوده است، تظاهراتی که از سوی حکومت ایران به شدت سرکوب شده است. این اعتراضات،‌ یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که رهبری ایران پس از انقلاب ۱۹۷۹ میلادی با آن مواجه شده است.

این در حالی است که گروه‌های حقوق بشر از حلق‌‌آویز شدن زندانیان بیشتر در ایران هشدار داده اند.

به گفتهٔ گروه‌های حقوق بشری،‌ حد اقل ۱۲ نفر دیگر در ایران پس از محکوم شدن به اعدام با خطر حلق‌آویز شدن مواجه اند.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز شنبه اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ نفر در این ناآرامی ها کشته شده اند. اما یک جنرال ایرانی هفته گذشته گفته بود که بیش از ۳۰۰ نفر به شمول ده‌ها منسوب امنیتی در جریان اعتراضات کشته شده اند.

ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) اعلام کرده است که از آغاز اعتراضات سرتاسری در ایران تا ۱۶ قوس کم از کم ۴۷۵ نفر کشته شده اند که ۶۵ نفر کشته شدگان کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا تاریخ ۱۶ قوس ۱۸۲۴۲ نفر اعلام کرد و افزود: "از این تعداد هویت ۳۶۱۱ تن مشخص شده است".

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG