لینک های دسترسی

Breaking News

ایران رییس ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی را به اصفهان دعوت کرده است


محمد اسلامی، رییس ادارهٔ انرژی اتمی ایران (راست) و رافایل گروسی، رییس ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی
محمد اسلامی، رییس ادارهٔ انرژی اتمی ایران (راست) و رافایل گروسی، رییس ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی

رییس ادارهٔ انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۲۱ فبروری (دوم حوت) گفت که رافایل گروسی، رییس ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی را برای شرکت در یک کنفرانس به ایران دعوت کرده است.

محمد اسلامی به خبرنگاران گفت: "رییس ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی برای رفتن به ایران تمایل نشان داده و این سفر در دستور کار وی قرار دارد."

او افزود: "از وی (گروسی) برای سخنرانی در کنفرانس بین المللی انرژی هسته‌ای که از شش تا هشت ماه می در شهر مرکزی اصفهان برگزار می شود، دعوت کرده ایم."

این دعوت در حالی صورت گرفته که ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی مستقر در ویانا از سال ۲۰۲۱ بدینسو برای کنترول برنامه هسته‌ای ایران با این کشور مشکلاتی داشته است.

رافایل گروسی ماه گذشته در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانس پرس از فعالیت هسته‌ای ایران ابراز ناامیدی کرد و گفت تهران "همکاری را به شکلی بی ‌پیشینه محدود کرده است".

گروسی گفت با آنکه میزان غنی سازی یورانیم ایران در سال گذشته اندکی کاهش یافته است، تهران همچنان با سرعت بالایی در حال غنی سازی یورانیم است. به گفته‌ او، ایران هر ماه نزدیک به هفت کیلوگرام یورانیم با خلوص ۶۰ درصد تولید می‌کند.

بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهان که حالا فسخ شده است، ایران اجازه داشت تا یورانیم خود را با خلوص ۳.۶۷ در صد غنی کند. اما پس از آنکه دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا در ماه می ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق بیرون شد و به تدریج تعزیرات شدید اقتصادی را بر تهران وضع کرد، ایران نیز از توافق هسته‌ای تخطی کرد.

گروسی پیش از سفر احتمالی خود، روز چهارشنبه در ویانا با ابرام پیلی، مقام ارشد امریکایی در امور ایران دیدار کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا به خبرنگاران در واشنگتن گفت که نمایندهٔ امریکا به گروسی گفت: "ما همچنان بسیار نگران ادامه توسعه برنامه هسته‌ای ایران به روش‌هایی هستیم که معلوم می‌شود هیچ گونه هدف غیرنظامی ندارد، از جمله تولید مداوم یورانیم بسیار غنی‌شده."

ایران همواره توسعه قابلیت‌های تسلیحات هسته‌ای را رد کرده و ادعا کرده است که برنامهٔ‌ هسته‌ای آن کشور مقاصد "صلح آمیز" دارد.

غنی‌سازی یورانیم با خلوص ۶۰ درصد، آنرا به مواد با میزان تولید تسلیحات هسته‌ای نزدیک می‌کند و این میزان یورانیم غنی سازی شده، به مقاصد تجارتی برای تولید انرژی هسته‌ای نیاز نیست. ایران دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده است. با این حال، هیچ کشور دیگری بدون قصد تولید تسلیحات هسته‌ای، یورانیم را تا این اندازه غنی نکرده است.

ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی در اواخر سال ۲۰۲۳ هشدار داد که اگر تهران غنی سازی یورانیم خود را با خلوص بیش از ۶۰ درصد تولید کند، این کشور مواد کافی را در اختیار خواهد داشت تا سه بم هسته‌ای را تولید کند.

گروسی گفته است که مقامات ایران اخیراً گفته اند که آنان تمام مواد لازم را برای ساخت سلاح هسته‌ای در اختیار دارند و تاکید کرد که چنین اظهارات قابل نگرانی است.

او گفت که این نگرانی به دلیل شرایط کنونی در شرق میانه، به ویژه جنگ اسراییل بر ضد گروه حماس در نوار غزه، بیشتر شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG