لینک های دسترسی

Breaking News

اسرائیل: تقریباً همه تاسیسات ایرانی را در سوریه هدف قرارداده ایم


وزارت دفاع اسرائیل میگوید اردوی آنکشور تقریباً تمام مواضع ایران را در سوریه مورد هدف قرارداده است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، گفتۀ است که آنان این کار را در پاسخ به حملات راکتی نیروهای ایرانی بر مواضع اسرائیل در منطقۀ گولان انجام داده اند.

به گفتۀ وزیر دفاع اسرائیل، "ایرانی ها تلاش کردند تا بر اسرائیل حمله کنند. اما هیچ میزایل ایرانی، قلمرو اسرائیل را هدف قرار داده نتوانست. همه میزایل ها در سوریه سقوط کرد و یا هم توسط سیستم دافع هوای 'آیرن دوم' خنثی ساخته شد."

آویگدور لیبرمن همچنان ایران را کشوری خوانده که به گفتۀ او "میخواهد داخل قلمرو اسرائیل شود و در برابر اسرائیل یک جبهه ایجاد کند" اما اضافه کرده که "به تهران اجازه رسیدن به این هدف را نخواهد داد و نه هم اجازه خواهد داد که سوریه را به یک پایگا در برابر اسرائیل مبدل کند."

یک گروۀ ناظر از وضعیت حقوق بشر در سوریه گفته است که در نتیجۀ حملات اسرائیل، ٢٣ جنگجو به شمول پنج سرباز سوری کشته شده اند.

ایران گفته است که حملات اسرائیل با "جواب دندان شکن" اردوی سوریه روبرو شده است. تلویزیون دولتی ایران با نشر یک سلسله تصاویر ادعا کرده که "سیستم دافع هوای سوریه، ده ها میزایل و دو طیارۀ جنگی اسرائیل را سقوط داده است."

ایران این سخنان را در حالی ابراز داشته که قبل از ان تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده بود که در حملات دیشب اسرائیل، یک دستگاۀ رادار، چند دستگاه دافع هوا و یک سلاحکوت مرتبط به اردوی سوریه مورد هدف قرار گرفته است.

حملات فرامرزی بر پوسته های استراتیژیک اسرائیل، واکنش تند واشنگتن، بحرین و بریتانیا را برانگیخته است. قصرسفید حملات راکتی ایران را تقبیح کرده و حمایت خود را از اسرائیل اعلام کرده است.

در عین حال، حکومت روسیه که حامی ایران و رژیم بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه، میباشد، در مورد پرخاش اخیر میان ایران و اسرائیل ابراز نگرانی کرده و از هردو طرف خواسته تا تکرار چنین اقدامات خود داری کنند.

پس از آن صورت گرفته که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، یک روز قبل از آن خروج واشنگتن را از توافق هستوی با ایران اعلام کرد، اقدامیکه اسرائیل از آغاز این توافق خواستار آن بوده و برایش تلاش ورزیده است.

اسرائیل: تقریباً تمام تاسیسات ایرانی را در سوریه هدف قرارداده ایم
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

XS
SM
MD
LG