لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در ویانا از سر گرفته شد


مذاکرات هیات ایران و نمایندگان قدرت های جهان در همین هوتل واقع در ویانا،‌ پایتخت اتریش، پس از ۱۰ روز وقفه آغاز شده است

پس از ۱۰ روز وقفه، مذاکرات غیر مستقیم امریکا و ایران روز سه شنبه هشتم فبروری (۱۹ دلو) در ویانا، پایتخت اتریش، به منظور احیای توافق هسته‌ای ایران از سر گرفته شد.

اما بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان کشور های دخیل در این مذاکرات معلومات اندکی ارایه کرده اند که آیا آنان برای حل مسایل اختلافی نزدیک شده اند یا خیر.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران در ماه نومبر ۲۰۲۱ میلادی پس از پنج ماه وقفه در ویانا از سر گرفته شد. این مذاکرات زمانی متوقف شد که ابراهیم رییسی، به صفت رییس جمهور ایران انتخاب شد.

مذاکرات به منظور توافق هسته‌ای در ماه جنوری شدت یافت، اما برخی از اختلافات میان قدرت های غربی با ایران حل ناشده باقی مانده است.

قدرت های غربی گفته اند که زمانی اندک برای احیای توافق هسته ای ایران باقی مانده است، زیرا برنامهٔ هسته ای تهران همواره با پیشرفت همراه بوده است و این کشور را برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک می کند.

نمایندگان کشور های مذاکره کننده برای ۱۰ روز به کشور های شان برگشتند تا تصامیم رهبران سیاسی خود را در ارتباط احیای این توافق بین المللی به دست بیاورند.

با وجودیکه مقام های ایران،‌ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه و‌ آلمان به اشکال مختلف در مذاکرات روز سه شنبهٔ ویانا شرکت کردند، تا حال واضح نشده است که آیا گفتگو های آنان با پیشرفت سیاسی همراه بوده است یا خیر.

بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی ، تعزیرات اقتصادی که بر ایران وضع شده بود، تا حدی لغو شد و در عوض، تهران فعالیت برنامهٔ هسته‌ای خود را محدود کرد.

اما دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یکجانبه از این توافق بیرون شد و تعزیرات شدید اقتصادی را بار دیگر بر ایران وضع کرد؛ اقدامی که سبب شد تهران نیز از تعهدات این توافق خود را عقب بکشد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، از برگشت توافق هسته‌ای ایران حمایت کرده است. اما واشنگتن در هشت دور مذاکرات که برای احیای این توافق صورت گرفته است، به صورت غیر مستقیم در آن شرکت کرده است.

پس از ماه‌ها توقف مذاکرات که ویانا، پایتخت اتریش، میزبان آن بود، واشنگتن اخیرا از پیشرفت اندک در این گفتگو‌ها گزارش داد، اما تاکید کرد که این پیش رفت کافی نیست.

XS
SM
MD
LG