لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌های امریکایی: روسیه ۷۰ درصد نیروی لازم برای تهاجم بر اوکراین را در مرز مستقر کرده است


مقامات امریکایی می‌گویند که روسیه کم از کم ۷۰ در صد نیروی لازمی نظامی را که برای تهاجم بر اوکراین نیاز است، در مرزهای آن کشور مستقر کرده است.

این مقامات امریکایی به شرط ذکر نشدن نام‌های شان گفته اند که چنین به نظر می‌رسد که ولادیمیر پوتین،‌ رییس جمهور روسیه قصد دارد در هفته‌های آینده بر اوکراین حمله کند. با آنهم،‌ این مقامات گفته اند که دست یافتن به یک راه حل دپلوماتیک هنوز هم ممکن است.

این مقامات امریکایی چندین موضوع را اساس برای این پیش‌بینی شان عنوان کرده اند. یکی از موضوعات تمرینات نیروهای استراتیژیک هسته‌ای روسیه است که همه ساله در فصل خزان صورت می‌گیرد،‌ اما این بار قرار است از اواسط فبروری تا مارچ صورت بگیرد.

آنان گفته اند که روسیه ممکن میزایل‌های دور برد را در جریان این تمرینات آزمایش کند و آن را منحیث یک پیام به هدف جلوگیری از مداخلهٔ غرب در اوکراین به کار ببندد.

مقامات امریکایی در هفته‌های اخیر گفته اند که روسیه ممکن نسبتاً زودتر بر اردوی اوکراین چیره شود، اما به گفتۀ آنان، مسکو در حفظ اشغال با مشکل و شورش روبرو خواهد شود.

این در حالی است که حکومت امریکا با این امیدواری دست به فاش سازی معلومات استخباراتی می‌زند که از پیش جلو تبلیغات روسیه و طرح‌های مسکو جهت ایجاد بهانه برای حمله بر اوکراین را بگیرد.

اما ادارهٔ جو بایدن به دلیل عدم ارایه مدارک به ادعاهایش مورد انتقاد قرار گرفته است.

روزنامه‌های نیویارک تایمز و واشنگتن پست دیروز گزارش دادند که مقامات هشدار داده اند که روسیه در جریان حمله بر اوکراین،‌ کیف را فوراً اشغال خواهد کرد؛ حمله‌ای که حدود ۵۰ هزار تلفات بر جا خواهد گذاشت. اما واضح نیست که اساس این پیشبینی مقامات امریکایی چه است.

جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده گفته است که برای جنگ به اوکراین نیرو نمی‌فرستد،‌ اما دستور فرستادن نیروها به رومانیا و پولند را صادر کرده است تا ناتو را در شرق اروپا تقویت کند. دستهٔ نخست این نیروها،‌ دیروز وارد پولند شدند.

اوکراین یکی از متحدین ناتو است و روسیه تاکید دارد که این کشور نباید عضویت ناتو را کسب کند؛ پیشنهادی که ناتو و امریکا آنرا رد کرده است.

ایالات متحد و متحدین اروپایی آن هشدار داده اند که اگر روسیه بر اوکراین حمله کند با عواقب جدی، به شمول تعزیرات شدید مواجه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG