لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: ایران درگیر جنگ اقتصادی با امریکا است


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که کشورش درگیر جنگ با ایالات متحدۀ امریکا است و به گفتۀ وی واشنگتن تلاش دارد با ایجاد "جنگ اقتصادی" ایران را به زانو درآورد.

درست یک روز پیش از این، مظاهره کنندگان در تهران که به خاطر وضعیت نابسامان اقتصادی کشورشان خشمگین بودند، با پولیس در مقابل پارلمان ایران درگیر شدند.

آقای روحانی روز سه شنبه (۲۶ جون) در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که ایالات متحده نخواهد توانست ایران را به زانو در آورده و شکست دهد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، یک و نیم ماه پیش اعلام کرد که واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و به گفتۀ آقای ترمپ تحریم های اقتصادی بر ایران از سر گرفته خواهد شد.

افت سریع ارزش پول ایران در برابر اسعار خارجی، بلند رفتن نرخ ها و کساد بازار در آن کشور، که مظاهره کننده گان ایرانی مدعای آن اند، ظاهراً از این تصمیم رئیس جمهوری امریکا ناشی شده است.

در همین حال علی لاریجانی، رئیس پارلمان ایران گفته است که حکومت روحانی برای مقابله با مشکلات اقتصادی کارکرده بسنده نداشته است.

مظاهرات مشابه در ایران سال گذشته نیز راه اندازی شد و در حدود ۷۵ شهر آن کشور گسترش یافت. در آن مظاهرات ۲۵ نفر کشته شد و کم ازکم ۵۰۰۰ نفر دیگر بازداشت شدند.

ماه گذشته، ایران برای بهبود روابط با ایالات متحده فهرستی از خواسته های ۱۵ گانۀ خود به شمول برگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را اعلام کرد. واشنگتن نیز در پاسخ به این خواست های ایران، فهرست مشابهی را اعلام کرد.

تغییر عمده در سیاست های نظامی و منطقه‌ای ایران از خواست‌های عمدۀ ایالات متحده است که به باور مقام‌های امریکایی، امتناع ایران از آن منجر به وضع "سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ" بر تهران خواهد شد.

XS
SM
MD
LG