لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: تحقیقات اولیه هیچ نشانه‌ای از حمله بر هلیکوپتر حامل رییسی را نشان نمی‌دهد


براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، دفتر لوی درستیز قوای مسلح ایران گزارش اولیه هیات عالی بررسی ابعاد و علل سانحه هلیکوپتر حامل ابراهیم رییسی، رییس جمهور فقید ایران را منتشر کرده و گفته است که طیاره حامل رییسی بلافاصله پس از سقوط آتش گرفته و هیچ نشانه‌ای از حمله به آن وجود ندارد.

در بیانیهٔ دفتر لوی درستیز که مسوول تحقیقات این سانحهٔ هوایی است و ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران آن را بازنشر کرده، آمده است که "بخش قابل توجهی از اطلاعات در زمینه‌های مختلف تخصصی، فنی و عمومی که می توانست در وقوع سانحه دخیل باشد جمع‌آوری شده است".

هلیکوپتر حامل رییسی که حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجۀ ایران، محمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز، و مالک رحمتی، والی آذربایجان شرقی، به همراه وی بودند، روز یکشنبه ۱۹ می (۳۰ ثور) در "جنگل دیزمار" در ولایت آذربایجان شرقی ایران دچار سانحه شد.

بر اساس برخی از ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش، طیاره در مسیر پیش بینی شده از قبل ادامه مسیر داده و از مسیر تعیین شده پروازی خارج نگردیده است.

بیانیه افزوده است: "حدود یک و نیم دقیقه قبل از سانحه، پیلوت هلیکوپتر سانحه دیده با دو هلیکوپتر دیگر گروه پروازی ارتباط برقرار نموده است و آثار اصابت گلوله و یا موارد مشابه آن در اجزای باقی مانده هلیکوپتر سانحه دیده مشاهده نشده است."

در بیانیه همچنان آمده است که برخی از اقدامات برای اظهار نظر قطعی نیاز به زمان بیشتری دارد که در دست بررسی قرار دارد.

رییسی روز یکشنبه با شماری از مقام‌های ایرانی به آذربایجان شرقی رفته بود و یکجا با الهام علیوف، رییس جمهور آذربایجان، بند قیزقلعه‌سی را که با همکاری دو کشور در دریای مرزی ارس ساخته شده است، افتتاح کردند. این سانحه در هنگام برگشت رییسی از این مراسم به سمت تبریز، رخ داد.

گروه

XS
SM
MD
LG