لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی دستور ساخت موتورهای هسته‌ای را داد


روحانی به وزارت خارجۀ ایران دستور درج شکایتنامۀ رسمی از امریکا را داده است

رئیس جمهور ایران در واکنش به تصمیم کانگرس ایالات متحدۀ امریکا مبنی بر تمدید ده سالۀ تحریم‌های اقتصادی بر ایران، به دانشمندان هسته‌ای آن کشور دستور داده است تا کار طرح و تولید موتور هسته‌ای برای استفاده در سیستم حمل و نقل بحری و فراهم آوری مواد سوخت را به آن آغاز کنند.

حسن روحانی با ارسال مکتوب رسمی به دانشمندان که متن آن از طریق تلویزیون دولتی ایران پخش شد، به خاطر آنچه وی نقض معاملۀ هسته‌ای سال گذشته میان تهران و قدرت‌های جهان خوانده است، از ایالات متحده انتقاد کرده است.

آقای روحانی همچنان به وزارت خارجۀ ایران دستور داده است تا شکایتنامۀ رسمی را در این مورد تهیه و آن را به کمیتۀ بین المللی ناظر بر توافقنامۀ هسته‌ای ایران بسپارد.

بر اساس توافقنامۀ که جولای ۲۰۱۵ میان ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافۀ آلمان صورت گرفت، هر دو طرف توافق کردند تا در بدل توقف برخی فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله غنی سازی یورانیم، تعزیرات اقتصادی را از آن کشور بردارند.

اما قانونگذاران امریکایی به تازگی نه تنها به خاطر فعالیت هسته‌ای بلکه به خاطر آزمایش راکت‌های بالستیکی و نیز نقض حقوق بشر در ایران، به حمایت از تمدید تحریم‌ها برای ده سال دیگر بر آن کشور رای دادند.

قانونگذاران ایرانی در سال ۲۰۱۲ و در اوج تنش ناشی از برنامۀ هسته‌ای آن کشور با جامعۀ جهانی، در مورد ساختن کشتی‌هایی که توسط نیروی هسته‌ای فعالیت‌ می‌کند، رایزنی را آغاز کردند.

با اینحال کارشناسان می‌گویند که اعلامیۀ حکومت ایران "لافی" بیش نیست، زیرا به گفتۀ آنان این پروژه با وصف دستاورد اندک، هزینۀ بسیار زیاد خواهد داشت.

منبع: اشوشیتدپرس و خبرگزاری فرانسه

XS
SM
MD
LG