لینک های دسترسی

Breaking News

ایران حمله بر پایگاه هسته‌ای نطنز را "تروریزم هسته‌ای" خواند


سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرد که تاسیسات هسته‌ای نطنز مورد حملهٔ تروریستی قرار گرفته است. پیش از این مقامات ایرانی گفته بودند که "حادثه‌ای" در شبکهٔ توزیع برق این مرکز رخ داده است.

علی اکبر صالحی، رییس این سازمان این حادثه را "تروریزم هسته‌ای" خواند.

او گفت که این حمله توسط مخالفان پیشرفت‌های صنعتی و سیاسی این کشور انجام شده است. آما او از کدام کشور خاصی نام نبرد.

پیش از این، خبرگزاری دولتی فارس به نقل از سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نگاشته است که این حادثه تلفات انسانی و آلودگی رادیواکتیف را به همراه نداشته است.

روز گذشته ایران اعلام کرد که غنی‌سازی پیش‌رفتهٔ یورانیم را در این مرکز آغاز می‌کند. این برنامه، نقض توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شمرده می‌شود که ایران و امریکا حالا از آن بیرون شده اند، اما مذاکرات غیرمستقیم برای احیای آن آغاز شده است.

بهروز کمالوندی جزییات بیشتری در بارهٔ این حادثه ابراز نکرد، اما گفت که تحقیقات آغاز شده و نتایج آن بعدتر اعلام خواهد شد.

در این حال، مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان ایران گفته که وقوع این حادثه "مشکوک به خرابکاری و نفوذ" است.

در ماه جولای نیز انفجاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز صورت گرفته بود. مقامات دولتی ایران در همان زمان، انفجار را به "تروریست‌ها" نسبت دادند، اما تا حالا جزییات تحقیقات خود را منتشر نکرده اند.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران امروز یک کارخانهٔ جاگزین و نیز یک رشته دستگاه‌های سانترفیوژ برای غنی‌سازی یورانیم را در نطنز افتتاح کرد.

این تجهیزات، به ایران اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتر، مقدار بیشتر یورانیم تولید کند؛ چیزی که می‌تواند توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را نقض کند.

در حال حاضر، قدرت‌های جهان سعی دارند امریکا و ایران را به این توافقنامه باز گردانند و قرار است دومین دور گفتگوها در این زمینه، همین هفته در ویانا آغاز شود.

XS
SM
MD
LG