لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای ایران در مورد پرتاب 'ماهوارۀ نظامی' به فضا


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ادعا کرده است که برای نخستین بار یک ماهوارۀ نظامی را "موفقانه" به فضا پرتاب کرده و در مدار زمین قرار داده است.

تا حال این ادعای سپاه پاسداران از سوی هیچ منبع مستقل تایید و یا رد نشده است، اما در گذشته کم از کم چهار بار، تلاش ایران برای پرتاب ماهواره‌ به فضا ناکام بوده است.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۲۲ اپریل (سوم ثور) در وبسایت رسمی خود نوشت، که این ماهواره در ارتفاع ۴۲۵ کیلومتری از سطح زمین، در فضا قرار گرفته است.

سپاه پاسداران همچنان گفته است که این ماهواره توسط فضاپیمای "قاصد" از صحرای مرکزی ایران به فضا پرتاب شده، اما جزییات بیشتری در مورد محل دقیق آن ارایه نکرده است.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا ساعاتی پس از نشر خبر پرتاب ماهوارۀ ایران به فضا گفت که تهران با اینکار فیصله‌نامۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است و باید پاسخگو باشد.

فیصله‌نامۀ ۲۰۱۵ شورای امنیت ملل متحد از ایران می‌خواهد تا برای هشت سال از کار بالای میزایل‌هایی که قادر به انتقال سرگلوله‌های هسته‌ای است پرهیز کند. این فیصله‌نامه به دنبال امضای توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهان، صادر شده بود.

مقام‌های امریکایی گفته اند که تکنالوژی بالستیکی دور برد که برای پرتاب این ماهواره کار گرفته شده است، ممکن برای انتقال سرگلوله‌های هسته‌ای نیز کار گرفته شود.

ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که تهران زیر پوشش برنامۀ ماهواره‎ای که به گفتۀ مقام‌های امریکایی نقض آشکار فیصله‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است،تلاش دارد تا برنامه میزایل‌های بالستیک خود را انکشاف بیشتر بدهد، تا روزی این میزایل‌ها قادر به انتقال سرگلوله‌های هسته‌ای شوند.

اما ایران همواره انکار کرده و گفته است که برنامۀ ماهواره‌ای آن کشور ماهیت نظامی نداشته و نیز اینکه آن کشور در صدد دستیابی به اسلحۀ هسته‌ای نمی‌باشد.

پرتاب این ماهواره همزمان با ۴۱ مین سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط، آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران می‌باشد.

XS
SM
MD
LG