لینک های دسترسی

Breaking News

ظریف: شباهتی بین اسلام ایران و عربستان نیست


مقام های ایرانی و سعودی درگیر جنگ لفظی اند
مقام های ایرانی و سعودی درگیر جنگ لفظی اند

در ادامهء تنش های شدید لفظی میان مقام های مذهبی ایران و عربستان، وزیر امور خارجه ایران نیز به اظهارات مفتی اعظم عربستان سعودی واکنش نشان داد و مدعی شد اسلام ایرانیان شباهتی با "افراط گرایی مفتی وهابی" ندارد.

محمدجواد ظریف در تویتر خود نوشت "البته که هیچ شباهتی بین اسلام ایرانیان و بیشتر مسلمانان با افراط گرایی متعصبانه ای که مفتی اعظم وهابی و بانیان سعودی تروریسم تبلیغ می کنند، وجود ندارد".

این واکنش آقای ظریف به اظهارات روز سه شنبه عبدالعزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی است که او نیز به رهبر ایران واکنش نشان داده بود.

عبدالعزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی در انتقاد از رهبر ایران گفت اظهارات خامنه‌ای "جای تعجبی ندارد” چرا که ایرانی‌ها از اولاد "مجوس‌ها" هستند.

عربهای تندرو برای تحقیر ایرانیان از اصطلاح "مجوس" استفاده می کنند و اشاره به ایرانیان پیروان آئین زرتشت است.

عبدالعزیز الشیخ گفت "باید بدانیم که ایرانی ها مسلمان نیستند چون آنها از نوادگان مجوس هستند، و دشمنی آنها با مسلمانان، بویژه با سنی ها، تاریخی است".

اظهارات این مقام مذهبی ارشد عربستان سعودی به پیام روز دوشنبه آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بود.

روز دوشنبه، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در حالی که حجاج ایرانی اجازه سفر برای ادای حج به عربستان سعودی را نیافتند، در پیامی به مناسبت حج علیه مقام های عربستان موضع گیری کرد.

آقای خامنه ای با انتقاد از رویدادهایی مثل فاجعه منا، گفته بود "دولتها و ملتهای مسلمان" باید حاکمان سعودی را به درستی بشناسند و "به خاطر جنایاتی" که در گستره جهان اسلام به بار آورده‌اند، "گریبان آنها را رها نکنند" و فکری اساسی برای مدیریت حرمین شریفین و مساله حج بکنند.

جنگ لفظی رهبران مذهبی ایران و عربستان سعودی در حالی روی داده که در یکسال اخیر رابطه دو کشور به پایین ترین حد ممکن رسیده است.

XS
SM
MD
LG