لینک های دسترسی

Breaking News

سعودی: نمی‌گذاریم حوثی‌ها در یمن قدرت را بگیرند


جنبش شیعیان حوثی به حمایت از علی عبدالله صالح بر ضد حکومت تبعیدی یمن که از سوی سعودی حمایت می‌شود، مبارزه می‌کنند

عادل الجبیر وزیر خارجۀ عربستان سعودی گفته است که به جنبش شیعیان حوثی‌ در یمن اجازه داده نخواهد شد که قدرت را در دست بگیرند. او با اشاره به حمایت ایران از شورشیان شیعۀ حوثی در یمن، تهران را به دامن زدن تنش و آشوب در سرتاسر منطقه متهم کرد.

رئیس شورای بر سر اقتدار در یمن که از سوی حوثی‌ها حمایت می شود روز دوشنبه آماده‌گی خود را برای از سرگیری مذاکرات برای ختم جنگ ابراز داشت، اما گفت که از حق خود برای مقابله با حملات حکومت تبعیدی یمن که از حمایت عربستان برخوردار است، دفاع خواهند کرد.

گفتگوهای صلح برای پایان بخشیدن جنگ ۱۸ ماهه در یمن که از سوی ملل متحد وساطت شده بود، اوایل ماه روان متوقف شد و جنبش حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین آن کشور، بار دیگر با نیروهای تحت حمایت عربستان سعودی درگیر جنگ شدند.

صدها هزار یمنی با برآمدن به جاده‌ها از تشکیل شورای عالی رهبری حمایت کردند
صدها هزار یمنی با برآمدن به جاده‌ها از تشکیل شورای عالی رهبری حمایت کردند

گفتگوها زمانی برهم خورد که حوثی‌ها و "کنگرۀ عمومی مردمی" متشکل از طرفداران علی عبدالله صالح به تاریخ ششم اگست با نادیده گرفتن هشدارهای ملل متحد از تشکیل شورای رهبری ۱۰ عضوی خبرداد.

اسماعیل ولد شیخ احمد نمایندۀ نمایندۀ ویژۀ ملل متحد برای یمن هشدار داده بود که تشکیل شورای رهبری، نقض قطعنامه‌های شورای امنیت آن سازمان است که برای حل منازعه در یمن صادر شده است.

وزیر خارجۀ عربستان سعودی در صحبت با خبرگزاری رویترز در بیجینگ گفت که اکنون توپ در میدان حوثی است که به خاطر منافع مردم یمن مذاکرات صلح را از سر می گیرند و به روند سیاسی وارد می‌شوند یا خیر.

وزیر خارجۀ عربستان سعودی، ایران را به ایجاد تنش در منطقه متهم کرد
وزیر خارجۀ عربستان سعودی، ایران را به ایجاد تنش در منطقه متهم کرد

آقای جبیر گفت "آنچه قطعی است و هیچ پرسشی در مورد آن وجود ندارد این است که به آنان [حوثی‌ها] اجازه داده نخواهد شد که قدرت را در یمن در دست بگیرند. خلص کلام. پس از حکومت مشروع یمن دفاع خواهد شد".

عربستان سعودی و متحدان عرب آن حوثی‌ها را متهم می‌کنند که بازیچۀ ایران بوده و برای برگشتاندن عبد ربه منصور هادی به قدرت، تهاجم نظامی را بر حوثی‌ها در یمن راه اندازی کرده است.

حوثی‌ها و کنگرۀ عمومی مردمی حمایت بخش اعظم اردوی یمن را با خود داشته و بر اکثر قسمت‌های شمالی آن کشور تسلط دارند. حالانکه نیروهای طرفدار حکومت تبعیدی یمن بر بخش‌های جنوبی آن کشور مسلط اند.‌

سازمان ملل متحد روز گذشته اعلام کرد که در جریان ۱۸ ماه جنگ در یمن، کم از کم ۱۰ هزار نفر کشته شده است.

XS
SM
MD
LG