لینک های دسترسی

Breaking News

سخنگوی وزارت خارجۀ ایران: طالبان شناخت دقیق از مرز ندارند


ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

به دنبال درگیری میان طالبان و مرزبانان ایرانی در یک ساحۀ مرزی ولایت نیمروز که با ایالت سیستان بلوچستان ایران هم مرز است، وزارت امور خارجۀ ایران گفته است که مرزبانان طالبان شناخت دقیقی از مناطق و خطوط مرزی ندارند.

به نقل از خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران روز دوشنبه اول اگست (۱۰اسد) در یک کنفرانس خبری در تهران، دلیل این درگیری مرزی را "عدم توجه و توجیه درست" طالبان به خطوط مرزی عنوان کرد.

سخنگوی وزارت خارجۀ ایران با اشاره به برخوردهای مرزی سال گذشته میان مرزبانان ایرانی و طالبان گفت: "به نظر می‌آید نیروهای مرزبانی افغانستان...شناخت دقیقی از مناطق و خطوط مرزی ندارند و برخی اقدامات و تحرکات آنها باعث ایجاد سوءتفاهم و بعضا برخورد مرزی می‌شود."

مقام‌های ایرانی و طالبان روز یکشنبه ۳۱ جولای از درگیری مرزبانان دو کشور در امتداد نوار مرزی ولایت نیمروز خبر دادند که در اثر آن یک محافظ سرحدی طالبان کشته و یک جنگجوی دیگر این گروه زخمی شد.

سخنگوی وزارت خارجۀ ایران از طالبان خواست تا مرزبانان خود را "نسبت به خطوط مرزی آشنا و نسبت به وظایف شان توجیه کنند" تا به گفتۀ وی از تکرار این گونه رویدادها در آینده جلوگیری شود.

ساعاتی پس از این درگیری مرزی، حسن کاظمی قمی، نمایندۀ ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان از گفتگویش با مقامات وزارت دفاع ادارۀ طالبان خبر داد.

آقای قمی بدون اینکه مشخص کند که به کدام مقام وزارت دفاع طالبان صحبت کرده است، ناوقت یکشنبه ۳۱ جولای (نهم اسد) در تویتر نوشت: "وزارت دفاع حکومت سرپرست (طالبان)، طی تماسی با نیروهای مرزی این کشور پرهیز از درگیری و تشکیل کمیته مشترک جهت عدم تکرار این دست اقدامات را در دستور کار قرار داد."

در یک سال گذشته که طالبان بر افغانستان مسلط شده اند، این چندمین بار است که جنگجویان این گروه با مرزبانان ایرانی درگیر می‌شوند.

در پیوند به برخورد اخیر مرزی، خبرگزاری تسنیم ایران گزارش داده است که نخست طالبان بر چندین خانۀ مسکونی در شهرک دوست محمد گلوله‌باری کردند و سپس نیروهای ایران به گلوله‌باری متقابل پرداختند.

اما مقام‌های طالبان در ولایت نیمروز، محافظین ایرانی را به آغاز این درگیری متهم کرده و گفته اند که آنان بریک گزمۀ طالبان در ولسوالی کانگ این ولایت گلوله‌باری کردند.

XS
SM
MD
LG