لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: ایران در مورد معاملهٔ تبادلهٔ زندانیان دروغ می‌گوید 


وزارت خارجهٔ ایالات متحده ادعا‌های وزیر خارجهٔ ایران مبنی بر معامله میان دو طرف روی تبادلهٔ زندانیان را رد کرده و آنرا "دروغ ظالمانه" خوانده است.

حسین امیر عبدالهیان، وزیر خارجهٔ ایران، امروز ۱۲ مارچ (۲۱ حوت) گفت که برای تطبیق معاملهٔ متوقف شدهٔ تبادلهٔ زندانیان با ایالات متحده "همه چیز آماده" است.

او اضافه کرد: "در روزهای اخیر در موضوع تبادل زندانیان موجود بین ایران و امریکا به یک توافقی دست پیدا کردیم و اگر همه چیز از سوی طرف امریکایی به خوبی پیش برود، در کوتاه‌مدت شاهد تبادل زندانیان خواهیم بود."

او در مصاحبه‌ای با ایرنا گفت: "از مارس (مارچ) سال گذشته در این رابطه سندی میان ما و طرف امریکایی به طور غیرمستقیم امضا و به تایید رسید. اما زمینه اجرای آن‌ اکنون فراهم شده و از نظر ما همه چیز آماده است و طرف امریکایی در حال آخرین هماهنگی‌های فنی خود قرار دارد."

اما ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده، این اظهارات وزیر خارجهٔ ایران را رد کرده و آنرا "دروغ" عنوان کرد. پرایس گفت که اظهارات عبدالهیان در مورد تفاهمنامه یک "دروغ مخصوص ظالمانه" است که تنها به رنج خانواده‌های زندانیان می‌افزاید.

بر اساس معلومات وزارت خارجهٔ امریکا و قوهٔ قضاییه ایران، حد اقل سه شهروند امریکا در ایران زندانی اند. با آنهم، پرایس افزود که تلاش‌ها برای رهایی این شهروندان امریکا که به ناحق در ایران زندانی شده اند، جریان دارد.

در ماه اکتوبر سال گذشته، رسانه‌های ایرانی از توافق با واشنگتن روی تبادلهٔ زندانیان و رهایی دارایی‌های منجمد شدهٔ ایران خبر دادند، اما وزیر خارجهٔ این کشور در مصاحبهٔ امروزی‌اش در این خصوص چیزی بیان نکرد.

بر اساس گزارش‌ها، حد اقل ۱۶ فردی که پاسپورت‌های غربی دارند و اکثریت شان تابعیت دو کشور را دارند در ایران زندانی اند. ایران تابعیت دومی شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد.

قوهٔ قضاییه ایران در ماه اگست سال گذشته گزارش داد که ده‌ها شهروند این کشور در ایالات متحده زندانی اند.

ایران در زمستان ۱۳۹۸، ژیو وانگ، شهروند امریکا را که به اتهام جاسوسی در آن کشور زندانی بود، از بند رها کرد. امریکا مسعود سلیمانی،‌ شهروند ایرانی را نیز رها کرد که به اتهام تخطی از تعزیرات امریکا بر ایران، زندانی بود.

XS
SM
MD
LG