لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: روی تبادلهٔ زندانیان با واشنگتن توافق شده؛ امریکا: نشده است


حکومت ایران گفته است که در مورد تبادلهٔ زندانیان با ایالات متحده توافق صورت گرفته است، اما واشنگتن موجودیت چنین توافق را رد کرده است.

سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران امروز ۱۸ جولای (۲۷ سرطان) در یک پیام تویتر نوشته است که "حیرت آور" است که ایالات متحده موجودیت این توافق را رد می‌کند.

آقای خطیب‌زاده افزوده است که روی تبادلهٔ زندانیان با امریکا و بریتانیا و رهایی ۱۰ زندانی دیگر در ویانا توافق صورت گرفته بود و ایران همین امروز آماده است آنرا عملی کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا گفته است که مذاکرات غیر مستقیم در این خصوص از مدتی در جریان است، اما در این خصوص توافقی صورت نگرفته است.

روز گذشته، عباس عراقچی، مذاکره کنندهٔ ارشد ایران در یک تویت نوشت که امریکا و بریتانیا باید ربط دادن تبادلهٔ بشری زندانیان را با مذاکرات هسته‌ای متوقف سازند.

ایران در سال‌های اخیر ده‌ها تن از شهروندان دو تابعیتۀ این کشور،‌ به شمول چندین امریکایی ایرانی‌تبار را به جرم جاسوسی بازداشت کرده است.

فعالین حقوق بشر می‌گویند که ایران با این اقدام در پی امتیازگیری است، اما تهران این اتهامات را رد می‌کند.

ایران در زمستان ۱۳۹۸، ژیو وانگ، شهروند امریکا را که به اتهام جاسوسی در آن کشور زندانی بود، از بند رها کرد. امریکا نیز مسعود سلیمانی،‌ شهروند ایرانی را رها کرد که به اتهام تخطی از تعزیرات امریکا بر ایران، در زندان به سر می‌برد.

ایالات متحده دیروز گفت که تهران تلاش دارد تقصیر متوقف شدن مذاکرات هسته‌ای را به دوش دیگران بیندازد؛ مذکراتی که به هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران در ویانا آغاز شده است.

ششمین دور این مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن به تاریخ ۲۰ جون در حالی توقف یافت که مقامات غربی و ایرانی می‌گویند هنوز هم اختلافات زیادی میان دو طرف وجود دارد.

ایران گفته است تا زمان آغاز رسمی کار رییس جمهور جدید این کشور در اوایل اگست، دور جدید مذاکرات آغاز نخواهد شد.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران بیرون شد و تعزیرات اقتصادی را دوباره بر این کشور وضع کرد.

ایران از سال ۲۰۱۹ به اینسو، در چندین مورد مندرجات توافقنامه هسته‌ای را نقض کرده است. این کشور گفته است که اگر امریکا تعزیرات را رفع نکند، اقدامات قویتری را روی دست خواهد کرد.

ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده می‌گوید که آماده است طوریکه در توافقنامهٔ هسته‌ای تذکر یافته، تعزیرات اقتصادی مرتبط به فعالیت‌های هسته‌ای را رفع کند، اما سایر تعزیرات، به شمول تحریم‌های مرتبط به حقوق بشری و حمایت تهران از گروه‌های تندرو در جهان عرب را نگهدارد.

XS
SM
MD
LG