لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات هسته‌ای ایران 'هفتهٔ آینده از سر گرفته می‌شود'


نخستین دور گفتگوها برای احیای دوبارهٔ توافقنامهٔ هسته‌ای ایران که هفتهٔ گذشته در اتریش برگزار شد، "مثبت" ارزیابی شده است.

نمایندگان ایران، چین، روسیه،‌ فرانسه، آلمان و بریتانیا که در این گفتگوها شرکت داشتند، قرار است هفتهٔ آینده گفتگوهای‌شان را از سر بگیرند.

توافقنامهٔ هسته‌ای ایران، بدنبال خروج ایالات متحده امریکا از آن در سال ۲۰۱۸ و اعمال تحریمات بیشتر بر ایران، در حال از هم پاشیدن بوده است؛ اما نمایندگان قدرت‌های جهان در ویانا جمع شده اند تا سعی کنند ایران و امریکا را به این توافقنامه باز گردانند.

نمایندگان ایالات متحده امریکا نیز در ویانا استند و به گونهٔ غیرمستقیم در مذاکرات اشتراک دارند.

نمایندگان روسیه و چین روز جمعه نهم اپریل (۲۰ حمل) گفتند که پیشرفت‌های خوبی در راستای بازگرداندن ایران و ایالات متحده به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ صورت گرفته است.

میخایل یولیانوف، نمایندهٔ‌ روسیه در سازمان ملل متحد در صفحهٔ تویتر خود نوشته که این گفتگوها تا حالا پیشرفت خوبی داشته است.

پیش از این، نمایندگان ایران و امریکا نیز نخستین روز گفتگوها را "سازنده" توصیف کرده بودند.

جو بایدن، رییس جمهور امریکا برای بازگشت به توافقنامهٔ هسته‌ای ابراز آمادگی کرده، اما ایران تاکید دارد که تا امریکا تحریمات خود را لغو نکند، با نمایندگان این کشور به صورت مستقیم مذاکره نخواهد کرد.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی و از اعضای هیات مذاکره‌کنندهٔ ایران می‌گوید که تماس‌ها با امریکا زمانی آغاز خواهد شد که ایران مطمین شود محدودیت‌ها بر تجارت نفت این کشور عملا برداشته شده است.

XS
SM
MD
LG