لینک های دسترسی

Breaking News

پنس: خواهان دسترسی مردم ایران به آزادی و دموکراسی استیم


مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا
مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

معاون رئیس جمهور ایالات متحده می گوید که امیدوار است مردم ایران متوجه شوند که ایالات متحده و مردم این کشور دوستان آنان اند.

مایک پنس در گفتگوی ویژه با صدای امریکا گفت "می خواهیم شاهد دستیابی آنان به آزادی و آینده ای دموکراتیک باشیم. ما میخواهیم آنان از حکومتی که به تهدید و ارعاب جهان ادامه می دهد فاصله گیرند".

مایک پنس در صفحۀ تویتر خود نگاشته است: گفتگوی مستقیم با مردم ایران. امروز با گرتا فن ساسترن از صدای امریکا مصاحبه کردم که برای ایران پخش خواهد شد. پیام رئیس جمهور ترمپ و من واضح است: بر خلاف گذشته، این بار امریکا در کنار معترضان شجاع ایران که برای آزادی، زندگی شان را به خطر انداخته اند خواهد ایستاد.

آقای پنس در این صحبت ویژه با انتقاد از حکومت بارک اوباما گفته است"می دانم که تفاوت سکوت و ناکامی دولت قبلی در حمایت از آزادی و تمایل بی دریغ رئیس جمهور ترمپ برای ایستادن در کنار مردم شجاع ایران، به مردم معترض که در خیابان‌های شهرهای ایران حضور دارند، امید می دهد".

معاون رئیس جمهور ترمپ تاکید کرده است که مردم ایران در حکومت به رهبری دونالدترمپ"تنها نبوده و مردم امریکا نیز در کنار آنان ایستاده اند و اگر آنان تنها با شجاعت به اعتقاد راسخ شان در راه آیندۀ آزاد و دموکراتیک ادامه دهند؛ ایالات متحده و تمام جهان در کنار آنان خواهد بود".

دولت ایالات متحده از دومین روز اعتراضات در ایران، همراهی خود را با مردم معترض آن کشور اعلام کرد و آقای ترمپ در پیام تویتر خود نوشت "جهان شما را نظاره می کند.

مظاهرات ضد حکومت ایران در تهران
مظاهرات ضد حکومت ایران در تهران

شش روز اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پولیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجا گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۲۸ دسمبر، اعتراض ها که ابتدا شعارهای اقتصادی به همراه داشت و علیه قیمتی مواد ارتزاقی آغاز گردید، به تدریج از مشهد، به کرمانشاه، قم و سایر شهرهای ایران کشیده شد.

در روز های بعدی اعتراضات گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهای را علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی نیز سر دادند.

اما این مظاهرات تنها با اعتراضات ضد حکومتی خلاصه نشد و برخی از طرفداران نظام جمهوری اسلامی ایران نیز به حمایت از مقامات دولتی، به جاده ها برآمدند.

راهپیمایی روز چهارشنبۀ هواخواهان حکومت ایران
راهپیمایی روز چهارشنبۀ هواخواهان حکومت ایران

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

راهپیمایی های روز گذشته به نفع حکومت، پس از آن صورت گرفت که علی خامنه ای، رهبر ایران گفت که در مظاهرات ضد رژیم "دشمنان ایران" دست دارند.

در عین حال حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در صحبت با رجب طیب اردغان همتای ترکی اش ابراز امیدواری کرده است که مظاهرات در ایران طی یکی دو روز آینده پایان یابد.

XS
SM
MD
LG