لینک های دسترسی

Breaking News

ابراهیم رییسی به سه کشور افریقایی سفر می‌کند


ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران
ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران، روز سه‌شنبه ۱۱ جولای (۲۰ سرطان) به افریقا سفر می‌کند؛ این سفر بخشی از تلاش‌های دپلوماتیک تهران است تا از طریق ایجاد اتحاد‌های جدید،‌ انزوای جمهوری اسلامی را کاهش بدهد.

در ۱۱ سال گذشته، این نخستین بار است که یک رییس جمهور ایران برای سفر سه‌روزهٔ وارد افریقا می‌شود. رییسی در این سفر به کینیا، یوگاندا و زمبابوی سفر خواهد کرد.

وزیر خارجهٔ ایران و شماری از متشبثین خصوصی نیز رییس جمهور ایران را در این سفر همراهی می‌کنند. بر اساس گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران،‌ رییسی قرار است با روسای جمهور این سه کشور ملاقات کند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران، روز دوشنبه نهم جولای گفت که این سفر "نقطهٔ عطف جدیدی" در روابط اقتصادی و تجارتی ایران با کشورهای افریقایی خواهد بود.

ایران به خاطر کاهش انزوای بین المللی تلاش‌های دپلوماتیک خود را افزایش داده تا تاثیر تعزیرات اقتصادی را که پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای بر آن کشور وضع شده است، جبران کند.

دونالد ترمپ،‌ رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی به گونهٔ یک جانبه از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بیرون شد و تعزیرات اقتصادی را دوباره بر ایران وضع کرد.

سه روز پیش از این، ابراهیم رییسی از احمد عطاف، وزیر خارجهٔ الجزایر، استقبال کرد تا روابط دو کشور تقویت شود.

هفتهٔ گذشته نیز ایران عضویت سازمان همکاری شانگهای را به دست آورد.

ایران در ماه مارچ به وساطت چین توافق کرد تا روابط خود با عربستان سعودی را از سر بگیرند. تهران همچنین تلاش می‌کند تا روابط خود را با سایر کشور‌ها از جمله مصر و مراکش بهبود کند.‌

در ماه جون،‌ رییس جمهور ایران قبل از اینکه به اندونیزیا سفر کند،‌ به سه کشور امریکای لاتین:‌کیوبا، نیکاراگوا و ونزویلا سفر کرد.
XS
SM
MD
LG