لینک های دسترسی

Breaking News

عراق به عمق بحران سیاسی فرو می رود


سنگر دفاعی جنگجویان پیشمرگ کردی در برابر داعش
سنگر دفاعی جنگجویان پیشمرگ کردی در برابر داعش

حکومت عراق ۴۰۰۰ سرباز را برای تقویت ادارۀ رمادی، مرکز ولایت انبار اعزام می کند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که جنگجویان کُردی مسما به پیشمرگ چندین ساحۀ ستراتیژیک نفت خیز را در نزدیکی شهرک کرکوک تصرف کردند.

تلویزیون دولتی عراق گزارش داد که ۴۰۰۰ رضا کار توسط طیاره از مناطق شیعه نشین کربلا، بغداد، نجف و بصره به رمادی انتقال داده میشود. احمد خلف الدلیمی، والی انبار اعزام این افراد را دیروز اعلام کرد.

جنرال رشید فلایه، قوماندان نظامی در ولایت انبار گفت که به تعداد ۲۵۰۰ رضا کار به روز جمعه توسط هلیکوپتر به رمادی انتقال داده شد. باوجود آنکه شورشیان سنی مذهب شهرک فلوجه را در تصرف دارند، ادارۀ رمادی به دست نیروهای دولتی است.

یک سخنگوی، آیت الله علی السیستانی، رهبر ارشد شیعیان عراق از نیروهای رضا کار و اردو خواست تا به حقوق شهروندان عراقی در منطقه، جائیکه آنها درگیر جنگ اند، احترام کنند.

سیستانی از رضا کاران و سربازانی که از کشور شان دفاع می کنند خواست تا بدون در نظر داشت فرقه، قوم یا طرف سیاسی شان، به حقوق بشری تمامی عراقی ها احترام گذارند.

آیت الله سیستانی با صدور یک فتوا از مردم خواست تا در مقابل تندروان گروه دولت اسلامی عراق و شام از کشورش شان دفاع کنند.

اکثریت نیروهای دولتی عراقی که بیشتر شان شیعه اند، زیر فشار تندروان سنی و جنگجویان کُردی قرار دارند. جنگجویان کُردی روز جمعه دو ساحۀ عمدۀ نفت خیز را در شهرک کرکوک از نیروهای دولتی تصرف کردند، آنان ماه گذشته شهرک کرکوک را از نیروهای دولتی به تصرف خود درآوردند.

رهبران کُردی در مورد عواید نفت، از سال گذشته به این سو با حکومت نوری المالکی، صدر اعظم عراق در جنگ است. فلاح مصطفی باکر، که مسؤول روابط خارجی حکومت منطقوی کُردی است، بر حکومت مالکی انتقاد کرده و از ساحات اشغال شدۀ کُردی دفاع میکند.

او گفت:"متأسفانه، از آغاز سال جاری، صدر اعظم مالکی به گونه یک جانبه و غیر قانونی بودجۀ منطقۀ کُردستان را کاهش داده و معاشات مامورین را توقف داده است. ما مؤظف ایم برای تهیۀ خدمات و پرداخت معاشات مردم، اقداماتی را روی دست گیریم."

ترکیه توافق نموده است که به کردستان اجازه دهد تا نفت را از طریق کرکوک به لولۀ جیجان در داخل خاک آن کشور پمپ کند. اما تا به حال واضح نیست که در نهایت، اگر کردستان بخواهد استقلال خود را از بغداد بگیرد، واکنش ترکیه چه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG